První kriminální celebrita – dvojnásobná vražedkyně Lizzie Borden
Ačkoliv se dvě vraždy co jistá Lizzie Borden skoro určitě spáchala staly v r.1892, americké děti opakují říkadlo o tomto incidentu dodnes.
Ve volném přeložení říká verš asi toto:
Lizzie Borden sekerou
čtyřicetkrát majzla matku svou
Když viděla co udělala
jednaačtyřicetkrát otce majzla!
Lizzie Borden took an ax
Gave her mother forty whacks;
When she saw what she had done
Gave her father forty-one!
Případ Lizzie Borden uhranul koncem 19. století celou Ameriku. Vražda sekerou byla tehdy něco nepředstavitelného, navíc manželského páru za denního světla, v jejich vlastním domě. Stejně nepředstavitelné bylo pro policii podezření, že vrahem byla jejich svobodná, dvaatřicetiletá dcera Lizzie.
Veškerá evidence co sebrali ale ukazovala od začátku na ní. Zavraždění Andrew Borden a jeho třetí manželka Abby byli usedlí, zámožní občané města Fall River ve státě Massachusetts. Borden vlastnil řadu nemovitostí co pronajímal a podíl v několika místních bankách. Říkalo se o něm, že je druhým nejbohatším měšťanem ve městě a zároveň tím nejlakomějšímn. Jeho dům na č. 92 na Second Street byl blízko komerční čtvrti a nic zvláštního. Borden údajně nevyrazil z domu bez košíku vajec od svých slepic, co po cestě do svého úřadu rozprodával.
O jeho dvou neprovdaných dcerách se říkalo, že se nemají se svou macechou moc rádi. Vedle toho bylo známé, že se Lizzie opakovaně hádala s otcem ať prodá dům a celou rodinu přestěhuje do něčeho lepšího v Highlands; nové, exklusivní čtvrti města Fall River.
Abby Borden byla zavražděná úderem do hlavy 4. srpna 1892 asi v 9 ráno, při potahování postele ve své ložnici. Andrew Borden byl ubitý k nerozeznání opakovanými ránami sekerou někdy před polednem, když si přišel domů na oběd.
Lizzie běžela v poledne pro pomoc s tím, že byla na 15 minut ve stodole za domem hledat olůvka pro rybářské pruty a když se vrátila, našla tatínka zabitého. Dům byl jinak zamčený, nikdo v sousedství nikoho podezřelého v ono horké srpnové ráno neviděl a že Lizzie byla po celou dobu doma dosvědčila služka. Ta pár hodin myla okna a šla si pak v 11 lehnout do své podkrovní komůrky. Policejní vyšetřování došlo rychle k závěru, že nikdo jiný než Lizzie nepřicházel coby vrah v úvahu.
Co policie nenašla byla vražedná zbraň. Soudí se, že Lizzie sekeru někam zahrabala a topůrko spálila zároveň se zakrváceným oblečením co měla při vraždě na sobě. Informaci, že tři dni po vraždě Lizzie spálila “modré šaty”, měla policie od několika svědků, ale nakonec to bylo k ničemu.
Devět měsíců po vraždě šla Lizzie před soud, kde jí porota 12 mužů po krátkém zasedání osvobodila.Její obhájce soud úspěšně přesvědčil že “není kapka krve, není zbraň co může obžaloba spojit s Lizzie jakkoukoliv cestou, tvarem nebo způsobem” a vraždu že spáchal “nějaký šílenec nebo sám ďábel.”
Ačkoliv rozsudek noviny a většina Ameriky chválily, mnoho obyvatel města Fall River mezitím došlo k opačnému závěru. Že se jí lidé straní Lizzie po návratu do Fall River nevadilo. Okamžitě koupila elegantní sídlo ve vytoužené čtvrti Highlands a během pár let se stala jednou z mecenášek herců a bohémů rodící se divadelnické scény města Boston. Ve svém novém domě také zemřela 6. června 1927, ve věku 67 let.
Dům jejího otce stojí dodnes, na stejném místě a renovovaný v původní podobě. Je to pension co se specializuje na klientelu, kterou zajímá spiritismus a strašení. Údajně se tam pravidelně dějí nadpřirozené úkazy; tajemné zvuky, světla a zjevení duchů.
Případné cestovatele ale varuji, že toho jinak město Fall River pro turisty moc nemá – pokud vás nezajímá námořní historie. Fall River je přístav a od r. 1962 tam kotví bitevní loď Massachusetts (“Big Mamie”) z Druhé světové. Vysloužilí námořníci a školní mládež státu Massachusetts jí tehdy zachránily před sešrotováním sbírkou na fond, co z ní udělal plovoucí muzeum.
Nu vypadá to, že justice (i) v USA fungovala "správně" již v 19. století, ne tedy jenom s OJ.
Spíše by mě místo přípěhů krtiminálních ale zajímalo jak je to doopravdy s tou RomnieCare, zda to občané státu přijímají víceméně rádi nebo zda jsou také vystračení Fox News že je to vlastně neamerické a evropsky socialistické.
Milý Anonymní, díky za komentář. Trefné přirovnání, O.J. také vydělal na štědrosti sympatizujících porotců. Vysvětli "správně". Romney Care plán (částečná socializace zdravotních služeb) funguje od r. 2006 asi tak jako každá podobná byrokracie – ceny za zdravotní péči má stát Massachusetts o 15% vyšší než americký průměr a většina pojišťoven přitom operuje v deficitu, lékaři opouští stát, čekací doba se prodlužuje, najít specialistu je problém atd. Průzkum TV stanice WHDH Boston v dubnu 2011 zjistil ze 49% populace Romney Care nerado, 38% říká že je OK. Mimochodem, FoxNews by se nedostal do čela zpravodajství kdyby servíroval nesmysly.
Líza vypadá jako ztělesnené neviňátko.skoro jako má dcera. jdu schovat sekeru.
Tak tak – jeden nikdy neví co má za potomka… 🙂
Zajímavý článek, děkuji moc.
Článek dobrý, ale zapracujte trochu na pravopise (hlavně na čárkách), děkuji.
Anonymní, díky za komentář. S pravopisem si nechám velice rád poradit, pokud víte o někom co to dobrovolně vezme, nechte vědět!
dobrovolně bych to i vzala, ale to by se tu pak zase rozpoutávaly diskuse, kam ty čárky patří správněji… ;o))) …a taky je otázka, kolik toho měsíčně napíšete, abych pak nečetla jenom Vás! 😀