Předpovídám výsledek zítřejších voleb – v 2012 vítězí Romney

rom obam 2012Americká média soudí v předvečer voleb, že ty jsou “too close to call” (moc těsné odhadnout). Já ne. Já myslím že to bude lavina, co smete naděje presidenta jménem Barack Obama na druhý termín.

President nemá za své čtyři roky úřadování co ukázat (a Američané volí především podle své peněženky), kandidát Romney voličům nepřipadá jako démon popisovaný presidentovou stranou, ale hlavně dělá president dojem, že o svou funkci už příliš nestojí.

Nic z toho co dělal před svou kandidaturou v r. 2008 ho na funkci president nepřipravilo a není to vždy vyražení. Nebyl by prvním státníkem, kterého dostala na vrch souhra okolností a musel se “učit při práci.” Ale ti co to dokázali, věděli co chtějí a proč. Barack Obama si nemyslí, že americká společnost a kultura za takovou práci stojí a co je horší – dává to pravidelně najevo. Neztratí tím svoje skalní příznivce – “pokrokové síly”, ale Američan co se normálně o politiku moc nezajímá cítí, že s jeho presidentem je něco v nepořádku – že “nemiluje tuhle zem”.

Proto si myslím že zitra půjde volit víc lidí než bývá průměr, a naopak řada těch, co pro presidenta volili v r. 2008, zůstanou doma.

Takže tady to máte – příštím presidentem bude Romney. Jestli ne, znamená to že si americká veřejnost lekce minulých čtyř let ještě neosvojila a bude opakovat.


Dovětek

Je ráno po volbách, co dopadly naprosto opačně – president Obama zaznamenal nečekaný triumf. Jako prognostik se tedy neproslavím, s útěchou že se při těchto volbách z profesionálních komentátorů neproslavil nikdo. Co je díky podobným milníkům v Americe zřetelnější, je postupující dělení společnosti. Ne zrovna na klasické “chudí a bohatí”, ale na ti co tvoří a ti co berou. O tom jindy – dnes plánuji lízání ran a možná nějaký bourbon; připít těm co se postavili na stranu svobody.

 

2 Comments
  1. Anonymní
  2. Martin Horsky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *