Písně americké Občanské války a jejich české verze

fifer boyS písněmi šel do americké občanské války (The Civil War) Sever i Jih. Historie ale soudí, že co zpíval Sever, dělalo pro náladu jeho vojska víc, než co dělaly “rebelantské” písně” pro Jih.

Sever, neboli Unii, neboli Spojené státy, tehdy definovala slavná píseň Battle Hymn Of the Republic. (Původně protestantský žalm zvaný Oh Brothers, Will You Meet Us On Canaan’s Happy Shore?). Přívrženci proti-otrokářského hnutí z ní před válkou (které na Jihu stále mnoho národa říká Válka mezi státy) udělali John Brown’s Body, ale proslavila se teprve s textem, co napsala Julia Ward v r. 1861 pro časopis Atlantic Monthly.

President Lincoln byl údajně při prvním poslechu pohnutý k slzám. Dnes je jedním z hlavních pochodů americké armády; u táborových ohňů mého dětství byla ale známá coby Černý muž.

Battle Cry of Freedom, (Bojový křik svobody), složil v r. 1861 George F. Koot. Píseň se rychle rozšířila po armádě Unie a její melodie byla tak chytlavá, že jí začal zpívat s upraveným textem i Jih.

Flag Of Dixie, neoficielní hymna Konfederace (C.S.A. – Confederate States of America), byla původně DixiePřed válkou se hrála všude, i na bále co měl při uvedení do úřadu president Abraham Lincoln. Podle černošského originálu jí v r. 1859 složil Dan Emmet – zásadní odpůrce otroctví. Tomu pak do smrti vadilo, že k ní v r. 1861 napsal Albert Pike, brigádní generál Konfederace, text co mluví o právech Jihu vzdorovat “severní tyranii” federální vlády.

csa band

Další písně Jihu byly Bonnie Blue Flag (text zde), The Southern Soldier Boy, Riding A Raid (text zde), Goober Peas (od KTO “Buráky”) a The Yellow Rose Of Texas. 

Německá melodie O Tannenbaum, na Jihu známá a oblíbená, dostala na začátku války nový text; Maryland, my Maryland. Složil to mladík ze státu Maryland, přívrženec Konfederace, v období kdy byl jeho stát nominálně stále členem Unie – tedy Spojených států. Jeho verze se spoluobčanům líbila natolik, že údajně ovlivnila jejich rozhodnutí Unii opustit. (Dodnes hymna státu Maryland, leč ve zkrácené a “očištěné” verzi).

Poslední velký hit této éry napsal Henry Clay Work (1832-1884), o úspěšném tažení, co vedl generál Unie William Tecumseh Sherman napříč státem Georgia. Jmenuje se Marching Through Georgia  text zde. (V české verzi Hurá, jsme zpátky z výletu).

Po občanské válce hudba odrážela energii a opulenci rostoucího národa; na oslavu tzv. “Druhého jubilea míru” dal jistý Patrick Gilmore v r. 1872 dohromady orchestr co měl 10 000 muzikantů, 20 000 zpěváků a který dirigoval hostující Johann Strauss. Brzy se ale začala prosazovat i vážná hudba, hlavně díky velkorysosti několika podnikatelů. Například vznik tělesa Boston Symphony Orchestra financoval v r. 1881 bankéř Henry L. Higginson, veterán občanské války, na svou dobu neuvěřitelnou sumou jednoho miliónu dolarů.

Kde se vzal “folk” a “country” zde. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *