Odkud je americká muzika

colonial fiddle 2Když jsem vyrůstal, byla československá scéna převzaté americké muziky plná. Po příchodu do Ameriky jsem se pak divil, že tu znají české trampské, anebo tu o “zemi plné mlíka.”

Za první ryze americkou píseň, publikovanou v Evropě v r. 1777, se považuje popěvek “Yankee Doodle”. Melodie není původní a do Ameriky přišla s vojáky, které britská koruna poslala disciplinovat své koloniální poddané. “Yankee” byla jejich posměšná přezdívka pro americké osadníky – něco jako nevycválaný venkovan pochybného původu (s holandskou krví). Co mělo znamenat “Doodle” nikdo neví.

Pro posluchače legandarniho vysílání Hlas Ameriky/Voice of America, zůstane ovšem Yankee Doodle především chytlavou znělkou.

Před začátkem americké války za nezávislost, (The American Revolutionary War, the American War of Independence), vyhrávala Yankee Doodle ve městě Boston s oblibou britská plukovní hudba. Dráždili tím publikum do té doby, než si píseň Američané přisvojili. V prvním střetnutí mezi americkou milicí a britskými vojáky v jisté vsi v kolonii Massachusetts už byla Yankee Doodle píseň americká a vlastenecká.

Pro Brity to tam dopadlo velice ostudně a při jejich útěku směrem na Boston prohodil jeden z nich, jak se kolegovi líbí Yankee Doodle po americku.  Odpověď byla: “Zatracení drbani, zahráli nám to že se utancujem.”

Americká hymna “Star Spangled Banner” má také britský původ – originálem je hospodská balada z r. 1814 “To Anacreon In Heaven”.

Anthony_Philip_Heinrich

Otec Heinrich

První skladatel zvaný “americký”, se ale narodil r. 1781 v Krásném Buku (nebo v Schönbuchel) – jeho rodiště tehdy psali “rakouská provincie Bohemia”. Jmenoval se Anthony (Anton) Philip Heinrich a do Ameriky přišel potom, co mu napoleonské války zruinovaly výnosnou kariéru v bankovnictví. Amerika ho ale očividně inspirovala k tomu stát se v šestatřiceti hudebníkem, kterým už zůstal. “Otec Heinrich” napsal díla jako “Tah amerických stěhovavých holubů”, “William Penn a jeho smlouva s Indiány”, nebo “Rozbřesk hudby v Kentucky”.

V r. 1842 předsedal zakládající schůzi sdružení New York Philharmonic Society, pak koncertoval v Evropě, ale nakonec zemřel r. 1861 v New York City v chudobě. První velký americký písničkář byl Stephen Foster (1826-1864). Napsal “Swanee River” a “Hard Times” (pokud posloucháte country, Emmylou Harris natočila skvělou verzi). V ČSSR s jeho písní “O Suzanna”  dělali slávu Plavci. Když zemřel, coby alkoholik sám a na dně, měl v kapse 38 centů a kus papíru s inspirací na novou píseň – “Drazí přátelé a něžná srdce”.

Další řadu písní co si Američané oblíbili přinesla Občanská válka – o těch a dalších bude v příští části.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *