Na Manhattan za evropským středověkem.

Cloisters, Manhattan, NYC

Cloisters, Manhattan, NYC

Severní cíp ostrova Manhattan zdobí rekonstrukce středověkého kláštera. Nedávno jsem se tam konečně podíval a tento unikát zvaný Cloisters stojí za návštěvu.

Za vznikem stojí dva Američané; George Grey Barnard a John D. Rockefeller.
Pan Barnard žil před První světovou ve Francii, kde studoval sochařství. Po válce se do Francie vracel jako sběratel středověkého umění a pro svojí sbírku otevřel malé museum ve čtvrti Washington Heights ostrova Manhattan, kde bydlel.

Musea si všiml John D. Rockefeller, podnikatel a mecenáš co sbírku koupil, spojil se svojí a daroval instituci jménem Metropolitan Museum of Art. Nebyl ale spokojený s prostorem, co měli pro jeho dar k disposici a tak jim věnoval také novou pobočku právě ve Washington Heights.

Toto předměstí tehdy končilo u zbytku pevnosti Fort Tryon, pojmenované po posledním královském guvernérovi britské kolonie New York. Rockefeller nakoupil v okolí asi 65 akrů, kde nechal vybudovat museum s patřičným “středověkým” vzhledem a velký veřejný park.

Budova je postavená z kamenů dovezených z Evropy; přesněji z rozvalin pěti francouzských klášterů (jeden z nich byl zničený teprve za Francouzské revoluce). Stavba trvala asi 4 roky. Museum bylo otevřené v r. 1938 a vypadá, že tam stojí odnepaměti. Původní materiály a styl doplňují užitečné současné prvky jako klimatizace a dobré osvětlení. Vedle sbírek je tam i klášterní zahrada s bylinami co k podobným zahradám patřívaly.

Severní část ostrova Manhattan se zvedá, takže je ze západní strany parku hezký výhled na řeku Hudson a známý most do New Jersey zvaný George Washington Bridge. Za řekou se zvedají strmé stráně zvané Palisades, které z velké části Rockefeller také koupil za účelem uchování pěkného obzoru.

Park Fort Tryon je příjemnou oázou se stromy, trávníky a terasovými záhony. Zahradničení dodává soukromý spolek přátel parku (jeden čas ho vedla herečka Bette Midler). Jaro a podzim je nejlepší čas park užít a díky tomu že je stále málo známý, nebývá tam plno. Lidé co tam chodí jsou většinou místní.
Historie parku a budovy Cloisters také ukazuje, jak se Amerika mění. Podobný podnik by se dneska sotva podařil. Škoda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *