Memorial Day – Pamětní den

arlingt grave_124

Vojenský hrob.

Poslední květnové pondělí Amerika slaví Memorial Day (Pamětní den). Pro někoho dlouhý weekend, pro někoho den vzpomenout na ty, co padli v americké uniformě.

Svátek coby národní událost prosadil John A. Logan v r. 1868. Bývalý generál Unie během americké Občanské války, později senátor a předseda spolku veteránů zmíněného konfliktu. Předcházela mu tradice, co se rozšířila už během Občanské války, hlavně na Jihu; tam krášlení hrobů vojáků Konfederace zvali “Decoration Day”.

I když americké státy co byly částí “severní” Unie mívají ve městech pomníky “padlým vojákům Unie” a státy Konfederace mají pomníky věnované “našim hrdinům Jihu”, Pamětní den byl věnovaný obou stranám v duchu usmíření. První oslava proběhla 30.5. 1868 na národním hřbitově jménem Arlington National Cemetery a účastníci ozdobili hroby vojáků obou stran.

arlington cemetry row

Jak se Pamětní den slaví dneska je různé. Některá města organizují průvod a oslavy, některá je už dávno zrušila. Mnoho lidí si také myslí, že Pamětní den je něco jako Dušičky; že připomíná ty, co padli za Spojené státy, už nevědí.

Město Washington, D.C. uspořádalo na Pamětní den průvod v roce 2004, poprvé po 60 letech. Arlington National Cemetery – národní hřbitov, ovšem tradici drží. Každý čtvrtek před Pamětním dnem tam Třetí pěší pluk americké armády (3d U.S. Infantry) umístí na 260 000 hrobů malý americký praporek. 

Slavnosti na Arlington National Cemetery se tradičně účastní na Memorial Day i presidenti Spojených států. (President Obama je vyjímka, ten jel letos domů navštívit Chicago). Řadu ostatních velkých vojenských hřbitovů založených během Občanské války také zdobí na Pamětní den američtí skauti.

Město Meriden, Connecticut, tradici Pamětního dne ctí průvodem. Účast kolísá, ale za posledních pár let bylo účastníků i diváků víc. Průvod organizuje dobrovolná komise, pochodují hasiči, konšelé, sportovní kluby, městská policie, veteránské spolky, školní kapely, politické strany a kdo má chuť.

Pro ilustraci pár snímku jak slavilo v r. 2010 Memorial Day město Meriden ve státě Connecticut:

 

One Response
  1. Vit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *