Letošního beránka ochutilo kakao a bourbon.

lammie form

Jak jsem psal v předcházející poznámce, v naší domácnosti se zatím výhradní recept na Velikonočního beránka neprosadil. Letošní experiment se povedl a zaslouží zapsat.

Pro beránkovou formu Kathleen zkouší různé variace receptu na bábovku. Té se tu říká “bundt cake“; údajně po německém “bundkuchen“.
Americký výraz “bundt” si nechala registrovat coby ochrannou značku firma, co formu na bábovku v r. 1950 Americe představila.

Bábovka, jak se peče v českých kuchyních, je v Americe relativně nový recept. Proslavila se teprve v r. 1966, kdy do té doby tento skoro neznámý druh kruhové pečené dobroty vyhrál druhé místo v celoamerické soutěži domácích kuchařek sponsorované velkým dodavatelem mouky, firmou Pillsbury.

ten high 2Recept co Kathleen letos našla někde na Internetu a drobet upravila jsem přeložil coby Kakao-bourbon bábovka. (Nápady pro trefnější název vítám).
Originálně je na bábovku, ale beránek byl podle toho jedna radost. Káže použít americkou whiskey, tedy kukuřičný bourbon. Laciný bourbon jako Old Crow nebo Ten High dodá vše pro tu správnou chuť.

Kakao-bourbon bábovka

1 šálek kakaového prášku (neslazený, a ne “holandské kakao”) + 3 lžíce na poprášení
1.5 šálku kávy
0.5 šálku bourbon whiskey
8 uncí másla – 226 g
2 šálky cukru (nebo méně)
2 šálky mouky
1.25 lžičky bikarbonátu sody
0.5 lžičky soli
2 vejce
1 lžička vanilky (tekutý výtažek)
Forma na bábovku v průměru asi 25 cm, (tak 3-litrový obsah)
Práškový cukr

Nastav troubu kolem 163 C, vymaž máslem formu a popraš kakaem.
Ohřej kávu, whiskey, máslo a šálek kakaa v hrnci (min. 3-L) na mírném plameni, míchajíc, dokud se máslo nerozpustí. Odstav z plamene, přidej cukr, a míchej dokud se nerozpustí, asi minutu.
Když se kakaová směs chladí, smíchej v míse mouku, sodu, a sůl. V druhé misce rozšlehej vejce a vanilku, pak zamíchej do vystydlé kakaové tekutiny. Přidej mouku a smíchej – těsto by mělo být řídké a drobet bublat.
Vlej těsto do formy a peč dokud se po vpíchnutí na dřevěné párátko těsto nelepí – asi 40-50 minut.

Nechat vychladnout ve formě alespoň 2 hodiny, pak pomocí nože uvolnit a vyklopit na talíř. Poprašte trochu práškovým cukrem. Chuť se zvýrazní pokud se bábovka upeče den napřed, a nechá stát v chladu v plastickém balení.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *