Juneteenth – červnová oslava zrušení otroctví

Juneteenth_123

Piknik na Juneteenth

Že američtí černoši slaví na 19. června zrušení otroctví jsem se dozvěděl až letos.

Ten den jsem o něčem jednal se starší paní, co vyrostla ve státě Georgia. Vzpomínala, jak za jejích mladých let čtvrť kde bydlela každoročně na 19. června uspořádala velkou oslavu svátku Juneteenth – zvyk co na Severu po svém přistěhování už nezažila.

“Juneteenth” je spojení slov “June” (červen) a “Nineteenth” (devatenáctý) a poprvé se slavil v roce 1865 ve městě Galveston, ve státě Texas.  Událostí bylo veřejné vyhlášení konce otroctví, které po obsazení města federálním vojskem provedl jeho velitel, generál Gordon Granger.
Převzal jménem Unie správu nad městem 18. června a druhý den vyhlásil z balkónu vily Ashton “Obecný rozkaz číslo 3” pro Galveston a zbytek státu. 

Emancipation_Proclaimation 264

Emancipační vyhlášení, 1863

Lid byl vyrozuměn, že podle presidentského výnosu dostává tímto dnem každý otrok svobodu a zároveň naprostou rovnost ve věci občanských a majetkových práv. Z osvobozených otroků se stávají zaměstnanci, ale “doporučuje se jim zůstat prozatím kde jsou, nebouřit se, neshromažďovat se u vojenských posádek a neočekávat podporu v lelkování zde anebo jinde.”

President Abraham Lincoln sice otroctví ve Spojených státech zrušil už 1. ledna 1863 svým Emancipačním vyhlášením (Emancipation Proclamation), ale Texas byl členem Konfederace a tak tento fakt ignoroval do poslední chvíle. Nicméně 19. června bylo každému jasné, kolik uhodilo a bývalí otroci na osvobození reagovali nadšenými pouličními oslavami.

Oslavování dne emancipace se pak mezi americkými černochy uchytilo a svátek dostal časem vlastní charakter a zvyky; grilování, jahodová sodovka, sváteční oblečení, baseball, tanec a hudba. Duch býval vlastenecký – obdivuhodný úkaz vzhledem k tomu, jak tvrdou a dlouhou cestou černoši ke svému plnému americkému občanství prošli.

Tradice slavit Juneteenth pokračuje, hlavně na venkově na Středozápadě. Od roku 1980 je Juneteenth také oficiálním svátkem ve státě Texas.

junteenth 200

One Response
  1. Anonymní

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *