Jak si malé město v USA připomenulo 9-11
Město Meriden, kde už dlouho zůstávám, se v Americe považuje za typické malé město (má asi tolik obyvatel co Opava).
10. září tu několik soukromých spolků zorganizovalo připomenutí desetiletého výročí 9/11 – útoku na New York City.
Hlavním bodem bylo veřejné přečtení každého jména na seznamu ztracených životů z budov World Trade Center, čtyř letadel a budovy Pentagon – jmen mužů, žen a dětí co zavraždili fanatikové z Al-Kajda a jmen záchranářů, co zemřeli při výkonu služby.
O celé věci se dozvěděla moje žena asi týden předem. Známý jí požádal o pomoc s hledáním dobrovolníků ochotných věnovat pár hodin na přípravy, nebo být jedním z předčítajících. Rozhodla se předčítat.
Hlavní organizátoři byli dva lidé – jeden z nich člen veteránského spolku American Legion, druhý náčelník městských hasičů. Veteráni nabídli pro shromáždění svůj pozemek s klubovnou a zahradním pavilónem a čestnou stráž, hasiči dodali mužstvo a domluvili příchod dalších dobrovolníků od místních záchranek a policie. Za obec se přihlásil starosta a asi polovina konšelů a dva poslanci za Meriden do sněmovny státu Connecticut. Duchovní byli tři – katolický za farnost sv. Josefa, jeden protestant a jeden zástupce z islámského centra pro Meriden a okolí. Každý z těchto pozvaných dostal jednu minutu na projev.
Zemřelé zastupovala dcera jednoho ze zabitých hasičů města New York City, pozvaná místní rodinou co jí znala. Formát memoriálu byl jednoduchý; dobrovolníci začali číst jména zemřelých v abecedním pořádku přesně v moment nárazu prvního letadla na World Trade Center. Během čtení pak oznámili v příslušný moment další útoky.
Jméno “Donald Regan, hasič” přečetla jeho dcera. Podle ní fajn chlap, kterého ona a její sestry zbožňovaly. K riziku jeho povolání řekl rodině, že “kdyby se jednou nevrátil, ať za něj odříkáme pár Zdrávas, žádné scény a pak dát lidem napít a hamburger.”
Po přečtení skoro tří tisíců jmen došlo na minutové projevy zástupců obce, církví a lidí, co memoriál dali dohromady. Čestná stráž (několika veteránům muselo být hodně přes osmdesát) přinesla a vztyčila americkou vlajku, kterou pak velící důstojník od námořní pěchoty ztáhl na půl žerdi. Při stažení zatroubil veterán “Taps” – melodii co znají skauti coby “Zapad den”.
Po této ceremonii pozval náčelník hasičů přítomné k návštěvě hřiště na baseball, které k pozemkům spolku patří. On a pár dobrovolníků tam napíchali na trávník americké praporky do obrysu dvou budov World Trade Center. Jeden za každý život – a se jmenovkou. (Praporky věnoval místní obchodní dům Wal-Mart).
Posledním bodem bylo jídlo a pití, co věnoval spolek American Legion všem co přišli a které servírovali v altánu pod stromy. Hudbu dodala kapela ve složení zpěvačka/kytaristka, kytara sólová, kytara basová a bubeník. Když byla zábava drobet rozjetá, vzal si mikrofon veterán s odznakem “chaplain” (polní kurát) a předvedl vynikající verzi klasického Roadhouse Blues od Doors – včetně foukací harmoniky.
Na rozloučenou nám náčelník hasičů vzkázal, že kdo chce, může si od pondělí přijít na hřiště a jeden praporek se jménem si odnést.
Kdo si myslí, že Amerika je kulturně, finančně, duchovně a mocensky na dně, se podle mne raduje předčasně..
Záběry memoriálu a trávníku s praporky zde.
Seznam jmen lid zabitých ve World Trade Center zde.
Milý Martine. Díky za reportáž z důstojné vzpomínky.
A zejména díky, za poslední větu. Člověk je rád, že si něco podobného může přečíst.
Vito, pokud je z meho psani trochu rozeznat dustojnost a strizlivost normalnich Americanu, jsem rad.
Lide jako ty myslim rozumi ze bez silne Ameriky nema civilizovany svet ty nejlepsi vyhlidky…
Ano, ztrávil jsem tam jen několik týdnů, ale sílu této země je cítit na každém kroku. Ve fungujících institucích, službách a hlavně v patriotismu běžných občanů, kteří jsou hrdí na Spojené státy, váží si své historie, kterou ctí a oslavují a jsou zejména ochotní pro svou zemi něco udělat. (Možná naivní pohled turisty, nicméně v průměru to tak zvenčí vypadá.)
A tak jen naprostá tlupa idiotů se zříká jejich podpory a přízemními triky se opět žene do ruského náručí. Viz. kauza Brdský radar.
Tak to je masakr!
V našem městě (cca 17.000 obyvatel) se každoročně při vzpomínkovém aktu založení republiky 28/10 u pomníku TGM scházíme 3 (slovy TŘI) občané města plus 2 (slovy DVA) zástupci radnice. Takže asi tak… 🙁
Tak máme za sebou letošní oslavy 28. října. U pomníku TGM jsme letos byli dva občané… příští rok si budeme muset střihnout, který z nás přijde. A napřesrok snad konečně takové národovecké provokace zakážou a budeme mít pokoj…
Jan Gregar