Father’s Day – Den otců

Fathers-Day-2013Třetí červnová neděle je Father’s Day – Den otců. Starý necelých sto let a vymyšlený jednou americkou dcerou. 

Jmenovala se Sonora Louise Smart a narodila se r. 1882 ve městě Spokane, ve státu Washington. Ve věku 27 let Sonora slyšela kázání o Dnu matek a rozhodla, že otcům taková pocta také patří. Maminka jí zemřela při porodu pátého sourozence a rodinu vychoval otec William Jackson Smart, veterán války Severu s Jihem. Byl to otec jak se patří a jeho děti na něj nedali dopustit.  

Pro Den otců získala podporu místního sdružení YMCA ve Spokane a její rodné město 19. června 1910 poprvé oslavu uvedlo. Myšlénka se mezi lidem ujala, zvlášť když svátek pro otce veřejně ocenil v r. 1924 president Calvin Coolidge. Ten prohlásil, že takový svátek “povede k důvěrnějším vztahům mezi otci a jejich potomky a vštípí otcům plnou váhu jejich zodpovědností.” Federální vládě sice rozhodování o oficiálním uznání svátku zabralo přes 40 let, ale nakonec se to stalo v r. 1966. Sonora Dodd (rozená Smart) zemřela v r. 1978 ve věku 96 let.

Na Den otců se často díky roční době pořádá rodinný picnic nebo nějaký veselý výlet a tatínka zbytek domácnosti ten den poslouchá a přisluhuje mu. Nejčastějším dárkem je, ku podivu, kravata.

Otcovství je coby pojem a titul dnes v Americe pod útokem kulturních revolucionářů. Vytýkají mu zhruba to, co děti když se jim nechce uklidit jejich pelech, podat šroubovák, brzy vstát, nebo se jít omluvit sousedovi.

Nicméně evidence za posledních 30-40 let ukazuje, že absence otcovské autority je hlavně pro mladé muže mizernou přípravou pro život a dobrý otec je pro synovo pochopení co obnáší mužnost nezbytný.


Happy Father’s Day!

fathers day 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *