Dvě české hvězdy americké televize
Americký televizní pořad komedie zvaný The Tonight Show měl v posledních dvaceti letech jen dva hosty, krajany.
“Mezinárodní královnu polky” a nepřímo Václava Klause.
The Tonight Show je desítky let jedním z nejsledovanějších pořadů v Americe – lepší místo pro zviditelnění těžko najdete. Velká výhra pokud je vaším povoláním show business – drobet problém pokud je vaším povoláním úřad presidenta.
Číslo presidenta Klause bylo krátké; v květnu 2011 komik Jay Leno promítl na scéně sestřih známého snímku o posezení dvou presidentů a zmizení péra a přidal svůj komentář. V něm vysvětlil, že ačkoliv se může zdát, že si český president potajmu přivlastňuje pero, dělá to jen proto, aby odvedl pozornost od svého komplice, presidenta Chile. Ten je vidět jak si strká do kapes pero, sklenice, vlaječku na podstavci a co jde.
Publikum se bavilo, já také. Druhým hostem české krve, kterého jsem na pořadu The Tonight Show viděl, byla v r. 1987 Vlasta Krsek. Pořad uváděl žoviální Johnny Carson, který Americe představil “Mezinárodní královnu polky”. Při jeho “interview” Vlasta, usměvavá padesátnice v “národním kroji” a harmonikou na řemeni, popsala jak zkouší na manželovi své polky; někdy ve dvě ráno, když dostane inspiraci, jindy když je on ve vaně.
Johnny na to poznamenal něco jako že “manželství, co přežije kde manžel odpočívá ve vaně, zatímco jeho žena sedí vedle něj na toaletním sedátku a hraje na tahací harmoniku, přežije všechno…”. Jednou z těchto polek, “Johnny Carson Polka”, byl Johnny také obdarován. Vlasta uzavřela představení klasickou “Twist And Shout” od Beatles – samozřejmě na akordeon a s doprovodem orchestru. Znalce české hudby Vlasta asi moc nenadchla, ale publiku se to líbilo a její představení zvedlo náladu. To není maličkost.
Mezinárodní královna polky byla koncem třicátých let dětskou filmovou hvězdou (“československá Shirley Temple”) a po Druhé světové se dostala s rodinou do Spojených států. Novým domovem se stalo Chicago, kde s manželem Janem Krškem vychovali dvě děti. Show business se jí vyhnul, dokud nezavřeli továrnu na pračky kde léta pracovala. Okolo padesátky dala dohromady kapelu Vlasta a její kluci ministranti (Vlasta and the Altar Boys) a začala hrát pro “etnická” publika co má Chicago a okolí po hostincích, zábavách a bleších trzích.
Jak se odtamtud dostala na nejsledovanější zábavní pořad americké televize je lekce o tom, jak se tvrdá práce a chytré zviditelňování vyplácí. Zpívala v devíti řečech a její první velká štace bylo předměstí Berwyn, kde se dají dodnes koupit ve vývařovnách ovocné knedlíky. Časem jí začala hrát malá rádia a v r. 1979 vyšla její první nahrávka – “The Pope John Paul II Polka”. Napsala jí k oslavě návštěvy, kterou Chicago Svatý Otec ten rok poctil.
V r. 1985 poslala svou polku “The Happy Birthday President Reagan Polka” presidentské kanceláři. To jí vyneslo místo na pódiu a příležitost zahrát presidentovi osobně, když Chicago navštívil během kampaně. Její příznivci z rádia a hostinců rozpoutali akci dostat jí na televizi tak úspěšně, že jí pozval sám Johnny Carson, komik nad komiky.
Vlastina sláva coby Mezinárodní královna polky jí také vrátila před kameru s malou rolí ve filmu “Ferris Buehler’s Day Off” (“kultovní” film mládeže co tu vyrůstala v 80-tých letech).
Jediný záznam její muziky co jsem našel je přiložený odkaz na YouTube; pokud by někdo ze čtenářů věděl kde dostat její desku, budu vděčný.