Dárci krve v USA

Blood-drop (1)

 Tahy na krev.

Krev se v Americe dává skrz soukromou, nezávislou organizaci Americký Červený Kříž (American Red Cross). Buď v jednom z jejich center, anebo během dobrovolné akce zvané “blood drive.”

Tyto “tahy na krev” jsou organizované zaměstnavatelem, školou,  farností nebo spolkem a dodávají zhruba polovinu darované krve co Červený Kříž vybere. (Honorář se nedává, ale za každých pár gallonů je pěkný odznáček).

Voting in Aug 015 (1)

Autobus Červeného Kříže 

Zorganizovat “tah na krev” není složité. Dejme tomu jste někdo, kdo si myslí že darovat krev je dobrá věc. Nadhodíte to vedení v práci a majiteli nebo majitelce se to také líbí. Ti dají k dispozici místo a placené volno těm, co budou ten den Červenému Kříži pomáhat, vám zbývá jen zavolat na Červený Kříž pro instrukce. Červený Kříž přidělí osobu, co akci pomůže přes telefon řídit.

Voting in Aug 019

V autobusu.

Červený Kříž potom podle počtu očekávaných dárců buď použije nabízené místnosti, anebo pošle pojízdnou ordinaci autobusového typu. Personál Červeného Kříže jsou jednak jejich placení zaměstnanci (co dělají odběr), jednak dobrovolníci. Ti pomáhají s administrací, nosí dárcům jídlo a pití (věnované) a sedí s nimi po odběru, když sbírají síly k odchodu.

Na otázku proč dávají krev tu lidé nejvíc odpovídají že “chtějí pomoct druhým.”
Nejčastější odpovědi těch, co nedávají jsou “že je to nenapadlo” a “že nemají čas.”

Podrobnější výzkum dárců ale ukázal zajímavou korelaci mezi osobním přesvědčením a pravděpodobností dobročinného přispívání a darování krve.

Američané co se označují za “konservativní” nebo “silně konservativní” jsou méně než pětina populace. Dělají ale více než čtvrtinu dárcůPro srovnání; kdyby ti, co se označují za politický střed nebo levici darovali stejnou mírou, americká zásoba krve by vyskočila o 50%.

S dary charitám je to podobné. Američané jsou nejštědřejší národ na světě (počítajíc procento příjmu dané na dobročinnost, na hlavu) a i tady vedou konservativci. V r. 2010 darovalo 86% Američanů, ale domácnosti co se označují za “konservativní” dali o 30% víc, než pokrokové a levicové. (Příjem konservativních je přitom v průměru o 6% menší).

Jako důvod proč nedávají víc, uvádí Američané levicového přesvědčení že “dobročinnost je starost státu, ne jednotlivců.”

“Potřeba je trvalá. Uspokojení je okamžité. Daruj krev.”

Martin gave blood

Be nice to me. I gave blood today.

(Slogan Amerického Červeného Kříže).

 

 

 

2 Comments
  1. Tanja
  2. Martin Horský

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *