Columbus Day – Den Kolumba

columbus-landing

Co se oslavuje druhé pondělí v říjnu učívalo americké školáky veršování “In fourteen hundred ninety two, Columbus sailed the ocean blue…” Dneska školy k postavě Kolumba ale musí dodat jakým neštěstím objevení Ameriky vlastně bylo…

Den Kolumba je federálním svátkem jen od r. 1934, ale tradici má dlouhou; objevení Ameriky slavily některá americká města a spolky už za koloniálních časů. Den Kolumba se do národního kalendáře dostal  také proto, že po nezávislosti Ameriky chtěly její vlády nahradit církevní svátky svátky “občanskými.” Americký kalendář nemá jména svatých a Američan den svého patrona neslaví/ Den Kolumba je tedy ve stejné kategorii jako Den nezávislosti, Pamětní den, Den díkůvzdání nebo Svátek práce.

Silné vlny přistěhovalců z Itálie během 19. stol. přidaly svátku lesk a vážnost. Kolumbus byla italská figura, co už měla v Americe místo a respekt. To se nedalo říct o Italech, co začínali svojí amerikanizaci často na tom nejnižším “společensko-hospodářském” stupni. Dneska ovšem potomci Italů o Americe říkají “My jí našli, pojmenovali a vystavěli.”

Se jménem Kryštofa Kolumba je také spojená americká mužská katolická organizace Knights of Columbus (Kolumbovi rytíři), největší na světě svého druhu. Měla a má za úkol podporu role otců, dobročinnost a ochranu rodin. Vznikla koncem 19. stol a rychle se rozšířila právě mezi první a druhou generací katolických přistěhovalců. (Hlavním důvodem toho bylo, že většina  podobných zavedených institucí, dělnických spolků a odborů nebrala katolíky).

Ve městech se silnou obcí Italo-Američanů bývá vrcholem oslav Dne Kolumba průvod – v New York City letos pochodovalo po 5th Avenue asi 35 000 slavících. columbus.splash_0

Časy se ale mění a mnoha Američanům jsou oslavy Kolumbova dne trnem v oku. Podle nich byla Amerika před Kolumbem mravně nadřazená té po Kolumbovi – což z nás, potomků a dědiců Západního světa, dělá spolupachatele. Stát Jižní Dakota místo Dne Kolumba slaví Den domorodých Američanů (tedy Indiánů co přišli do Ameriky z Dálného Východu) a něco podobného dělá i několik měst (Berkeley, California, jde samozřejmě vzorem).

Stát Hawaii zase slaví na druhé říjnové pondělí Svátek polynéských objevitelů – novinka, co jeho obyvatele zatím moc nechytla. Co naplat, “Tak to na tom světě chodí, každou chvíli jinak, dneska platíš za svatého, zejtra budeš sviňák.” (KHB)

Řadě akademiků (a politiků, co by rádi podporu přemýšlivé části voličů) evidentně uchází, že Den Kolumba neoslavuje osobu středověkého mořeplavce, ale moment, kdy se svět pohnul do nové éry. Koho zajímá historie Kolumbových plaveb, doporučuji přečíst Admiral of the Ocean Sea (1942). Krátká, ale čtivá a vyvážená knížka, co napsal Samuel Eliot Morison (1887-1976), námořní historik, vice-admirál U.S.Navy a jachtař.

 

Columbian230-1c-2

“První pohled na Ameriku” – 1893

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *