Americký způsob grilování

steak grill 1Na Severovýchodu Spojených států lidé vytahují své plynové grily na trávník či dřevěnou terasu tak okolo dubna.

První velké grilování bývá při příležitosti Dne otců, anebo na Pamětní den. Někdo ale griluje celý rok, sníh nesníh. Vedle hamburgerů a párků se griluje maso, drůbež, ryby a některá zelenina. Párky a hamburgery prodává touto dobou každý supermarket v hromadném “rodinném balení” za lidové ceny a spousta rodin po tom skutečně sáhne – hlavně z praktických důvodů.

Je to rychlé a levné občerstvení pro nenáročné sousedy, anebo bandu malé holoty se kterou si vaše děti hrály a nečekaně přitáhnou sebou domů. Z nějakého důvodu se tyto dvě pochoutky podávají společně. Neformální pozvání na podobné hody Američan formuluje asi takto:

“Why don’t you come over, we’re having some hamburgers and hot dogs.” (Přijďte k nám, budou nějaký hamburgery a párky). Když je ale čas a chuť, hlava rodiny vezme zástěru a připraví na grilu něco drobet sofistikovaného. Výlučně mužská záležitost to ale není – grilují i Američanky.

Nejobvyklejší gril je plynový na propanové bomby, se dvěma hořáky. Rychlé, praktické – ale místní experti se drží grilu na dřevěné uhlí. Firma Weber navrhla kdysi model, co vypadal jako půlka Sputniku na třech nožkách. Pracuje ale tak dobře, že je to stále standard. Nové návrhy kombinují grill a udírnu, nebo nabízí vysoce kvalitní konstrukci a materiály. Znalci tvrdí, že dřevěné uhlí je jediná cesta jak dosáhnout správné vůně a chuti a v tom jsem s nima zajedno.

Weber Charcoal-Kettle-Grill

Obří Weber Kettle gril (dřevěné uhlí).

Při grilování mějte na paměti že je lépe udělat něco polosyrové než to spálit. Polosyrové maso se dá hodit zpátky na gril, spálené jen do šmelce. Počítejte že rozpálení uhlí vám potrvá minimálně půl hodiny – gril nabírá správnou teplotu když uhlí začne bělat. Pro zájemce o “americký gril” mám tři rady, nabyté mnohou grilovací sezónou:

  1. Jakékoliv maso co má jít na gril je nejlepší vyndat z lednice tak půl hodiny před přípravou. Maso co není podchlazené, se opéká stejnoměrně a bude mít lepší chuť.
  2. Uvažte kterou stranou bude hotový steak nebo jiné maso na talíři navrch. Stranu co bude navrchu grilujte první, protože bude mít ty nejvábnější grilové otisky a zabarvení.
  3. Většinu masa a ryb obracejte pouze jednou.

Hotové maso nechte po sejmutí z grilu chvíli ležet. Pokud je začnete krájet moc brzo, vyteče vám většina šťávy a maso bude suché a méně chutné.

A nakonec pár základních receptů:

Hovězí hamburger

Zformovaný hamburger vložte na rychlý oheň. Po dvou minutách jej nadzvedněte lopatkou a podívejte jak se peče. Pokud je připálený, tak to vyhoďte – máte moc horké uhlí. Pokud vidíte grilové otisky, lopatkou ho obraťte a šoupněte nad uhlí co je méně horké. Jestli se grilové otisky ještě neutvořily, pokračujte v pečení.Na pomalejším uhlí pak opékejte dokud nezačne pouštět průhlednou šťávu (ta bude nejdříve bílá a růžová, pak postupně čistší). Hamburger lopatkou nezatlačujte – připálí se a ztratí šťávu.

Biftek (Steak)

Vložte nad horké uhlí. Po dvou minutách pootočte o 45 stupňů po směru hodinových ručiček. Dosáhnete tím křížených grilových otisků a rovnoměrného opékání. Tak za čtyři nebo pět minut steak nadzvedněte a podívejte se na spodní stranu; pokud vidíte správné grilové otisky, tak biftek obraťte a strčte nad pomalejší uhlí. Maso bude hotové za dalších pět až deset minut. 

Stupeň hotovosti je nejlepší zkusit prstem. Zatlačte ukazovákem na prostředek masa; pokud je měkké a leží, je stále dost syrové. Pokud je měkké, ale je v něm trochu vzpružení, je udělaný.(Američané rozeznávají čtyři druhy “dokončení” rare, medium rare, medium, well done; zhruba od krvavého po dobře propečený).

Kuře

Kuře na grilu není pro začátečníky. Velice často dopadnou grilovaná stehýnka tak, že jsou černá na povrchu a polosyrová zevnitř. Řada lidí tomu předchází krátkým “předvařením” v mikrovlnce. Pak už se jen pár minut griluje pro chuť a barvu (může se i potřít marinádou). Jinak je nejlépe udržovat mírný oheň a kuře několikrát obrátit.

Stehýnka nebo porcované kuře se peče tak dvě minuty a převrací, větší kusy se obrací a posunují. Z prsíček je dobré udělat mírným naklepáním kotlety – to při grilování pomůže.


Ryby

Ryby se grilují snadno, ale také se dají rychle spálit. Pokud máte porce s kůží, grilujte stranu s kůží a šupinami nejdříve. Obraťte tak po 3 minutách a grilujte další 2-3 minuty. Ryba na grilu rychle vysychá, tak pozor. Jak se griluje humr je zde.

Ze zeleniny se často griluje zelená paprika a nakrájený squash (cukina?), lehce potřené olejem. Z Jihu je jediný recept na grilované ovoce co znám – Broskve na grilu.

Jižanská broskev na grilu  

Zralou broskev rozpulte a vypeckujte. Vložte na gril slupkou dolů a nechte broskve prohřát. Když je broskev měkká, obraťte a nechte, ať se na dužnině udělají grilové otisky (to je čistě pro vzhled). Naplňte vanilkovou zmrzlinou a servírujte.

 

3 Comments
  1. Andrea
  2. Anonymní
  3. Anonymní

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *