Americký Týden sekretářek

BUSINESS MAN with SECRETARY

Jeden z menších, ale už zavedených amerických svátků je posledního dubnová středa, kdy vrcholí oslavy Týdne sekretářek (a také “administrativních asistentů, recepčních, a ostatních odborných zaměstnanců administrativní podpory”).

V kancelářích větších i menších personál tedy očekává ten den nějakou pozornost. Slušný podnik je nezklame. Viděl jsem sekretářky obdarované květinami, pěkným přáním v obálce s poukázkou na něco užitečného, obědem v restauraci (to je zřídka), nebo objednáním kávy a pečiva pro celou kancelář.

Skeptik by myslel že se svátkem přišla reklamní sekce svazu květinářských podnikatelů, ale bylo to jinak. Nápad ocenit jednou za rok práci sekretářek měl v r. 1952 jistý Harry F. Klemfuss, znechucený faktem jak je těžké najít v New York City dobrou sekretářku. Soudil že profese je nespravedlivě přehlížená a schopné osoby se jí vyhýbají. Jestli “Dobrá sekretářka musí myslet jak muž, jednat jako dáma, vypadat jak děvče a dřít jak mezek”, má se ocenit.

Tehdejší šéf federálního “ministerstva hospodářství” (Department of Commerce) s ním souhlasil a ten rok poprvé Týden sekretářek vyhlásil. Svátek to není oficiální – tedy “národní” (těch je jen 10), ale uchytil se. Od roku 2000 je to ale “Týden administrativních odborníků…”

Jak jsem ty svátky studoval, vidím že za dva dny tu máme další významný den. Nadace The American Farm Bureau Foundation má na svém kalendáři s oslavami zemědělství 24. duben zapsaný coby “Národní den Prasátek v peřince”. Moc lidí o tomto svátku neví, i když vědí co Prasátka v peřince jsou. Pokud najdu v sobotu nějakou oslavu a Prasátka budou stát za to, napíšu. Pro čtenáře co se chce na svátek řádně připravit – Google “pigs in a blanket”.

 

pigs-blanket-2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *