Americké zásnuby dělá titul a diamant

SolitarieRound 1

The Engagement Ring

Jedna ze společenských konvencí co má v Americe váhu, jsou zásnuby (engagement). Jak se to dělá?

Zasnoubení bylo v USA do r. 1935 právním krokem; pokud ke svatbě nedošlo, mohla snoubenka žalovat snoubence za porušení smlouvy a o případné náklady na přípravu svatby a věna. Dnes v takovém případě snoubence zůstává zásnubní prsten a postihem snoubence je společenské stigma – “he broke off his engagement” (“zlomil” zasnoubení).

Současná pravidla amerických zásnub:

Prvním je ctitelova propozice (proposal), běžně zvanáDotaz”. Přítelkyně Jenny řekne přítelkyni Beth, že jí její ctitel pozval na večeři do dobrého podniku a má dojem, že jde o něco důležitého. Druhý den volá Beth Jenny a chce vědět “Did he pop the question?” (Vylezl z něj dotaz?). Tím dotazem se rozumí otázka “Jenny, will you marry me?” (Jenny, vezmeš si mně?).

Druhé je diamant. Nepsanou americkou tradicí od konce Druhé světové je, že před požádáním o zasnoubení klesne ctitel na jedno koleno a nabídne dívce zásnubní prsten s diamantem (“the engagement ring”). Vyvolená pak vysloví souhlas tím, že řekne ano a prsten přijme – anebo se v opačném případě omluví a prsten odmítne. Když Jenny řekne Beth že odpověděla ano, Beth chce vědět “Did you get your rock?” (Dostalas kámen?)

Třetí je termín svatby; ten může být za pár měsíců nebo příští rok, ale zřídka později. To Beth zjistí obvyklou frází “So, when are you getting married?” (Kdy se berete?) nebo “Did you set a date?” (Máte datum?)

Posledním je nový titul páru. “Fiancé” (snoubenec) a “fiancée” (snoubenka) o svém novém vztahu říkají že jsou “engaged to be married” (zasnoubeni) anebo krátce “engaged”. weddingannouncement

Setkání ctitele s rodiči, při kterém požádá o ruku jejich dcery, zásnubám většinou nepředchází. Není to ale úplná vzácnost a je to gesto americkými rodiči ceněné. Rodiče snoubenky často uveřejní zprávu o zasnoubení (“engagement announcement”) v místních novinách a mohou snoubencům vypravit oslavu – “the engagement party”.

Tradici věnovat snoubence diamantový prsten nebylo v Americe obvyklé do třicátých let 20. století. Pak začala význam a půvab tohoto zvyku chválit na trhu firma De Beers která také vnukla, že cena prstenu má dělat ctitelovy dva měsíční platy.

Poválečná prosperita znamenala, že zásnubní prsten s diamantem se stal dostupným a populárním mezi středním stavem. Společnost De Beers trend v americké kultuře definitivně zakotvila v r. 1947 sloganem “A Diamond is Forever” (Diamant je na věky – podle časopisu Advertising Age vyhodnoceným v r. 2000 za nejlepší reklamu 20. století.).

Kam chodí Američan pro zásnubní prsten nejčastěji? Je to kupodivu obchodní řetěz Wal-Mart, kde vede 1-karátový solitaire diamant ve 14-karátovém bílém zlatě, od $2300.00 do $2800.00 dolarů. Jeden rok se tam i týden před svátkem Valentýna vyprodal. Ten den se totiž zasnubuje v Americe nejvíc.

engaged 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *