Americké citáty: Mike Tyson

tyson_days_grace“Plán má kde kdo – než chytne ránu pěstí do obličeje.” 

Michael G. Tyson, boxer těžké váhy na odpočinku, 1966-

Mike Tyson vyrostl bez otce v nejhorší části čtvrti Brooklyn, zvané Bed-Stu (Bedford-Stuyvesant). Matka mu zemřela když mu bylo šestnáct, ale už ve třinácti měl v rejstříku 38 případů zatčení za napadání a krádeže.

V dětském domově si jeho vloh všiml vychovatel, ex-boxer, který mladíka doporučil legendárnímu trenérovi jménem Constantin D’Amato (alias “Cus”). Cus D’Amato mladého delikventa adoptoval a připravil pro americkou boxerskou profesi tak, že se Mike Tyson stal v r. 1986 ve dvaceti jejím nejmladším mistrem těžké váhy.

Boxování mu do konce 20.stol. vyneslo kolem 300 miliónů dolarů a řadu titulů. V soukromém životě mu to šlo hůře; nejhorší bylo v r. 1991 zatčení za znásilnění osmnáctileté účastnice soutěže Miss Black America.

Usvědčený a odsouzený na šest let, odsloužil tři roky ve státě Indiana a byl propuštěný s reputací vzorného vězně. Třikrát ženatý, Tyson má osm dětí – jedna dcera tragicky zemřela. Způsob života ho přivedl v r. 2003 na mizinu a vyhlásil bankrot.

Od té doby dělá reklamy, vystupuje, dvakrát hrál menší roli v populárních filmových komediích a veřejnosti říká, že žije z ruky do úst.Hlásá vegetariánství, život bez drog, pokání a vděk těm, co se nad ním smilovali. Životní dráha velice americká, aneb “Nejsem ten samej člověk, co tenkrát chlapovi ukous to ucho.”

tyson 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *