Americké citáty: Barry Goldwater


in your heart goldwater
Extrémismus při bránění svobody není nectností. A dovolte mi také dodat, že umírněnost při dosahování spravedlnosti není žádná ctnost.”

Senátor Goldwater má místo na americké veřejné scéně jako první poválečný politik co artikuloval a rozšířil moderní chápání amerického konservatismu.

V roce 1964 kandidoval v presidentských volbách jako Republikán. Jeho protivník Lyndon Johnson, Demokrat, držel presidentský úřad, který převzal jako vice-president když byl zavražděn president John Kennedy.
Johnson volby vyhrál zdrcující většinou hlasů; částečně to byl druh pocty mrtvému presidentovi, částečně výsledek neobyčejně špinavé politické kampaně co vedl Johnson. (Špinavé i na něj, kdo jimi proslul).

Goldwater ale ukázal Americe alternativu k programu americké levice a zkomplikoval levici prosazování růstu státní moci na úkor občanských práv a svobod. Co Goldwater začal, to Ronald Reagan úspěšně dokončil s novou generací politiků a voličů známých často jako “Goldwater Republicans”.

Kromě politiky byl uznávaný fotograf/krajinář amerického Jihozápadu, radio-amatér a adoptovaný syn kmene Hopi.

Barry Goldwater také řekl:

“Státní zřízení v pozici dát vám vše co chcete, je státní zřízení v pozici vzít vám vše co máte.”

“Rovnost, chápaná správně tak jak jí chápali naši Otci Zakladatelé, vede ke svobodě a k emancipaci tvořivých odlišností; chápaná špatně, jak tomu tak tragicky bylo a je v přítomnosti, vede nejprve ke konformitě a pak k despotismu.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *