20. květen – Den jízdy do práce na kole

bike to work1National Bike To Work Day / Den jízdy do práce na kole, je oslava či manifestace o které většina Američanů sice neví, ale kterou stoupenci cyklistiky (a politické figury) každoročně drží během května.

První jízda se konala už před padesáti lety, zorganizovaná Ligou amerických cyklistů (League of American Bicyclists). Lidí co berou do práce denně kolo ale moc nepřibývá. Nejvíc jich má New York  City, asi 23 000. I tak to ale je jenom 0.6% cestujících. Manhattan a Brooklyn experimentují s “cyklostezkami”, zatím dost neúspěšně.

Jsou místa, kde to má cyklista snazší – Seattle a Portland na západním pobřeží mají čtvrtě kde se dá pracovat, žít a bydlet v těšnějším prostoru. Nejdále se s podobnou koncepcí dostalo město Fort Collins ve státě Colorado, co je v první desítce “pro život nepřijatelnějších” míst v Americe (dle jedné ankety co publikuje CNN). Ze zhruba 139 tisíců obyvatel co má jich denně jezdí do práce na kole skoro 10% – nejvyšší procento ve Spojených státech.Advocacy_First_Time_Bike_Commuters

Ne že by se Američanům myšlénka dojíždění na kole nelíbila, ale pro drtivou většinu by to znamenalo být v sedle pár hodin (o riskování života a zdraví nemluvě).

Průměrná cesta do práce autem trvá v U.S. kolem 25 minut – z vlastní garáže na parkoviště v zaměstnání. 60% Američanů říká že je ta jízda baví. Přesto že benzín stojí dneska dvakrát tolik než když president Obama nastoupil do úřadu, tak hromadnou dopravu berou dvě procenta populace a kolo zůstává pro weekend.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *