Valentine’s Day – Den Valentýna
Anketa magazínu AmusingFacts říká, že 53% amerických dívek nepromine ctiteli pokud by na ně na Den Valentýna zapomněl.
14. únor je tedy důležitý svátek, slavený víc než polovinou národa. Nepřináší jen jiskru romance po uši zamilovaným párům a zralým manželstvím, ale i solidní, třinácti-miliardový obchod několika sektorům americké ekonomiky.
Ke Dnu Valentýna v Americe patří písemné přání, čokoláda, květiny, plyšová zvířátka, nebo romantický večer v dobrém podniku. Valentinských přání Američané odešlou ročně okolo 180 miliónů – víc se tu posílá jen na Vánoce.
Ačkoliv je v první řadě svátkem milenců, je také obvyklé v rodinách dávat něco dětem. Muž udělá ten pravý dojem, když reservuje na Den Valentýna večeři pro dva. Protože taková věc vyžaduje značný předstih a plánování, je to pozornost něžným pohlavím velice ceněná.
Zvyk přišel do koloniální Ameriky z Anglie, kde poprvé spojil jméno zapomenutého svatého s romantickým vztahem Geoffrey Chaucer. Ten v r. 1381 napsal báseň “Sněm ptactva”, kterou věnoval anglickému králi jménem Richard II a jisté Anně České, (zvané také Anna Lucemburská), dcery císaře Karla IV, k jejich zasnoubení.
Jeden verš tam říká že “stalo se na sv. Valentýna, kdy každý pták přijde družku si najít”. Z verše se stala národní tradice posílání psaných přání a výměny dárků mezi milenci.
Ameriku svátek naplno chytil v polovině devatenáctého století, kdy americká podnikatelka jménem Esther A. Howland, původem ze státu Massachusetts, navrhla první pohlednice s námětem Dne Sv. Valentýna. Nejprve je dělala podomácku ale líbily se tak, že brzy vybudovala velice úspěšnou firmu zakotvenou na masové produkci přání a pohlednic.
Se Dnem Valentýna je také spojený tzv. “Valentinský masakr.” Během Prohibice postřílela 14. února 1929 ve městě Chicago skupina gangsterů v jedné garáži sedm členů konkurence. (Al Capone byl sice během incidentu na dovolené ve státě Florida, ale bylo to nepochybně jeho dílo).
Happy V Day!