Toyota v nesnázích

lone star toyta

San Antonio, Texas – nový závod firmy Toyota.

Automobily firmy Toyota si u amerických zákazníků vysloužily znamenitou pověst už začátkem sedmdesátých let. Úspěch u zákazníka ovšem není to, co levicovou vládu nebo americké odbory zajímá.


Donedávna Toyota dodala skoro 18% nových automobilů co se v Americe prodaly a řadu modelů také v Americe vyrábí. (Pro srovnání, Ford drží 17.5% trhu, and zkrachovaná General Motors drží 19.5%).

Bankrotovanou GM is na půjčku koupila americká vláda (zlí jazykové firmě říkají “Obama Motors”) a ta bude muset neklidným daňovým poplatníkům ukázat, že udělala dobře. Možná to nebude takový problém.
Protože je dnes GM de facto “národní podnik”, je schopná bojovat v tvrdé soutěži o amerického zákazníka jinak než konkurence. Jednak je vládní kapsa narozdíl od privátních investorů bezedná, jednak je stát, její vlastník, také pověřený státním dohledem nad během celé americké ekonomiky. Hnidopich tu vidí i střet zájmů.

A kupodivu, konkurenční Toyota má najednou “problém” s plynovým pedálem. Zatím nikdo nedokázal, že pedál je vadný a nikomu se nepodařilo údajné zrychlení replikovat. Průměrný věk řidiče který problém hlásí je hodně přes šedesát. Plynový pedál vyrábí americká firma CTS ve státě Indiana a dodává ten samý model firmám Honda, Ford, GM a Chrysler. Vláda ale nařídila, aby “v zájmu obecné bezpečnosti” své modely stáhla k upravení pouze firma Toyota.

Jde o 56% všech modelů Toyota a Lexus, a firmu to stojí každý měsíc asi 2.5 miliardy USD – zatím nejvíc co kdy autovýrobce v podobné situaci zaplatil.
Toyota prohlásila, že bere svá auta zpátky dobrovolně. Hlava ministerstva dopravy (Department of Transportation), Ray LaHood, prohlásila, že to nařídil president Obama a že jeho úřad s vyšetřováním zdaleka nekončí.

Zaměstnanci v amerických závodech fy Toyota nejsou v odborech, zaměstnanci firem GM a Chrysler jsou. Zprávy o “nenadálém zrychlení” se netýkají jen automobilů Toyota, leč jen Toyota prochází federálním vyšetřováním. Odbory jsou jedním z největších finančních sponsorů politické strany ke které patří president Obama.

Firma Toyota, kancelář šéfa podniku: “Volá Bílý Dům, pane Toyoda…”
BD: “Toyoda, to jsou pěkné,  zánovní automobilky co u nás máte. To by byla veliká škoda, kdyby se s nima něco stalo, nemyslíte?”
T: (polkne) “Ano, prosím.”
BD: “Tak poslouchej, a poslouchej dobře: …”
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *