St. Patrick’s Day – jak se slaví svatý Patrik

st-patricks-day

Americká představa irské vizáže

Heslem Američanů pro 17. březen je “Dnes jsme všichni Irové.”

Pravidla oslav nejsou komplikovaná: Obleč ten den něco v zeleném, případně připni irský symbol jako jetel nebo lyru a stav se po práci či během prodlouženého oběda v nejbližší nálevně na jedno pivo, zeleně zbarvené.

Oslavy pak hodně domácností zakončí povečeřením na tradičním “svatopatrickém” hovězím; (corned beef), dušeném s čerstvým zelím, mrkví a brambory. (Jinak recept v Irsku neznamý.)

Den sv. Patrika není ve Státech národní svátek jako v Irsku a proto se tu slavné pochody a pouliční slavnosti pořádají v neděli buď před anebo po 17. březnu. Zatímco v Irsku je to den vážný, dílem kvůli půstu, dílem kvůli irské historii, v Americe je to svátek především rozverný.

beef-cabbage-ck-581690-l

Corned Beef

Poprvé slavili Irové v Americe den sv. Patrika ještě za koloniálních časů, ve městě Boston ve státě Massachusetts, ale oslavy nabraly dnešní velikost a všude přítomnost teprve v půlce 19. století. Tehdy přistěhovalci z Irska přicházeli ve velkých vlnách, s minimálním kapitálem a vzděláním a uchytávali se nejvíc v rostoucích metropolích jako Philadelphia, New York City, Chicago, Buffalo nebo Cleveland.

“Svatopatrické” oslavy a průvody v Americe organizovaly jejich podpůrné a dobročinné spolky – situace co trvá dodnes. Na sv. Patrika táhne v New York City po Páté Avenue tak 150 000 lidí a další dva milióny jim mávají – je to největší veřejná oslava na světě.

2010_ChicagoGreenRiver

Chicago – St. Patrick’s Day 2010

Oslavy a průvod má ale každé větší americké město. Chicago navíc barví svou stejnojmennou řeku na zeleno – údajně pomocí rostlinného barviva.

Kdo v průvodu pochoduje? Vedle irských krajanských spolků to jsou další občanské nebo obchodní asociace, hodnostáři místní nebo i národní, hasiči, policie, národní garda, taneční školy, místní sportovní kluby a tak podobně.
Místo v průvodu tradičně uděloval výbor zastupující místní spolky irských tradic. Bohužel, za posledních 20 let se výběr zpolitizoval díky organizacím, co začaly vymáhat místo v přehlídce soudně.

Ve státě Connecticut se pořádá jeden z největších a nejstarších průvodů ve městě New Haven – pár snímků co jsem tam udělal v roce 2011, s komentáři:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *