První Máj v USA

CalgaryMayDay-74cr

První Máj, anglicky “May Day”, ve světě “International Workers’ Day” (Mezinárodní den dělníka), slaví v Americe jen tvrdá levice. Ale incident co svátek inspiroval proběhl v roce 1886 právě na americké půdě, v metropoli jménem Chicago.

Chicago to jaro žilo stávkami za osmihodinový pracovní den a mezi stávkujícími, stávkokazi a policií začalo docházet k násilí. Vše vyvrcholilo 4. května tzv. “Masakrem na náměstí Haymarket” (Haymarket Square Incident, Haymarket Square Riot, The Haymarket Massacre).

Haymarket_Flier smallDemonstraci na Haymarket “na podporu dělníků” zorganizovali anarchisté. (Pro zajímavost, všech 20 000 letáků ohlašujících demonstraci vydali anarchisté dvoj-jazyčně, v angličtině a němčině, jazyku silné menšiny průmyslových dělníků). Začala neobvykle klidně a když řečníci skončili, policie jen nařídila aby se lidé rozešli. Mezi policisty co se začali přibližovat k davu pak někdo nečekaně hodil bombu.

Mathias J. Degan

Mathias J. Degan

Výbuch zabil policistu jménem Mathias J. Degan na místě a několik policistů zranil. Nato policie začala střílet z revolverů “na všechny strany”. Podle svědků pravděpodobně stříleli i demonstranti ale soudí se, že za většinu mrtvých a raněných mohla panika policistů.

Mrtvých bylo nakonec osm policistů a čtyři demonstranti, šedesát policistů raněných. Raněných demonstrantů bylo víc, ale kvůli obavám před zatčením se jich většina nepřihlásila. Osm anarchistů (sedm z osmi byli němečtí přistěhovalci) bylo odsouzeno k smrti provazem; dva z nich guvernér státu Illinois omilostnil k doživotním vězení, čtyři byli popravení.

Střelbu na Haymarket Sq. vzala za svou kauzu organizace Druhé Internacionály a v r. 1890 prohlásila 1. květen Mezinárodním dnem dělníků – The International Workers’ Day”. (Přesunutí data na 1. květen svátek připojilo k lidovým májovým veselicím –  bez PR se revoluce neobejdou).
Americkým odborům se ale První Máj jako svátek nelíbil a namísto toho s americkou vládou vyjednaly uzákonění národního svátku nazvaného Labor Day (Svátek práce), co se slaví na první pondělí v září. První Máj slaví proto dneska v U.S. jen domácí a latinsko-americká levice.

První máj v New York City

První Máj v New York City

A co Chicago? Město Chicago postavilo v r. 1889 z privátních dotací památník policistům zabitým na Haymarket Sq. při výkonu služby. Stát Illinois také časem přiznal, že soud byl zaujatý. Památník dvakrát (1969, 1970) zničili výbušninou domácí teroristé skupiny “Weather Underground.” Spoluzakladatel skupiny, jistý William Ayers, je dneska profesorem na státní universitě státu Illinois. Před pár lety řekl novinářům o své kriminální historii že ničeho nelituje a na americké veřejné scéně zůstává velice aktivní figurou v levicové politice.

A pracuje velmi účinně; mladý Barack Obama začal svojí politickou kariéru večírkem v jeho bytě, kde Ayers odstartoval kampaň “Obama do senátu státu Illinois”. Barack Obama pod ním také osm let pracoval v nadaci Chicago Annenberg Challenge, co se zabývala (neúspěšně) reformou veřejného školství.

Duch Prvního Máje tedy v Americe přežívá, jen ten “třídní boj” nevede “dělnická třída”, ale baví se jím, často velice výnosně, dlouhá řada amerických akademiků, politiků a “kulturních pracovníků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *