Nejbarevnější podzim má Nová Anglie.

Maple-Tree-720x476

Photo by Kindra Clineff

Indian Summer, (Indiánské léto) na americkém Severovýchodě trvá od konce srpna do poloviny října nebo i dál. Pro mnohé to nejlepší období; kvůli počasí a kvůli barvám.

Výraz Indiánské léto se začal používat během tzv. Francouzské a Indiánské války v 18. stol. (French and Indian War), tedy konfliktu mezi britskou a francouzskou stranou v severní Americe (známý románem Poslední Mohykán). Pozdní léto a podzim před napadáním sněhu byl údajně čas indiánských vpádů – od toho tedy “indiánské léto”.

Časem se ale původní význam vytratil a Indiánské léto znamená hlavně pomalý a většinou příjemný přechod k zimě. V první řadě je to úleva od veder. I v severovýchodní části Ameriky je v červenci a srpnu běžně 30-35 stupňů, někdy i přes noc. Jsou léta chladnější, nicméně mít doma klimatizaci se vyplácí – zvlášť během “horkých vln” (heat wawe), kdy vedra trvají několik dní a nocí za sebou. Další vítanou změnou je “suché teplo”, tedy absence vlhkého vedra daného blízkostí pobřeží.

Neobyčejně půvabným Indiánským létem je známá Nová Anglie (New England) – region amerického Severovýchodu. Ve srovnání s evropským “babím létem” je podzim v Nové Anglii teplejší, bez dešťů a mlh. Dny jsou jasné, slunce hřeje a nepálí (24-28 stupňů).

Dovolená během Indiánského léta neznamená jenom příjemné počasí, ale i poloprázdné pláže a hotely. Moře sice už koncem září na koupání pomalu přestává být, ale čas je to ideální pro cyklistiku, pěší túry, nebo tzv. road trips – autovýlety. Projížďky po Nové Anglii časuje barvení listů; zhrubu od konce září do začátku listopadu. Díky javorům a několika zvláštním, místním druhům listnatých stromů to je podívaná. Barvy přitahují turismus ze sousedních států, návštěvníkům místní říkají láskyplně leaf-peepers (dá se snad přeložit jako “listokukové“).fall leaves

“Pozorovací trasy” vedou hlavně po okresních a obecních silnicích, kde jsou vedle lesů a hájů k vidění historické vsi a malá města, někdy i 150 let stará. Stav barev lze sledovat online a v real-time, na stránkách jako Yankee Foliage. Pro náročné jsou k motoristice alternativy jako lety balónem nad barevnou scenérií, nebo túry koňmo po zarostlých dřevorubeckých stezkách v kopcích státu Vermont.

vermont tapping tree

Javor cukrový s naraženými kbelíky na mízu.

S koncem Indiánského léta přijde výroba javorového syrupu z mízy Javoru cukrového. Američané často vozí plechovky s javorovým syrupem do zahraničí jako vzorek něčeho ryze amerického (je to potíž na něco přijít). Pokud vás tedy někdo javorovým syrupem obdaruje, polévají se tím lívance, někdy vanilková zmrzlina nebo jogurt – a to je asi tak vše.

Kdo se ocitne v září a říjnu v Nové Anglii, ať uváží nechat si pár dní na výpravu za listnatou krásou. Několik ukázek barev podzimní Nové Anglie je zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *