Má smysl investovat do americké ekonomiky?

thykrupp

ThyssenKrupp, USA.

Index Dow Jones pro New York Stock Exchange, největší americkou bursu, je stále pod hodnotou které dosáhl v r. 2007. Trh s nemovitostmi se nehýbe, nezaměstnanost je vysoká a konec hospodářského útlumu zatím v nedohlednu. Tok zahraničních investic do USA plyne dál.

To, že světové podnikání věří v dlouhodobou prosperitu amerického hospodářství, je opakem populárních úsudků o globalizačních trendech. Podle těch jsou pro globální investory klíčovými ukazately co nejnižší platy, absence regulací stran ochrany prostředí a zaměstnanců a stupeň korupce/spolupráce ze strany místní vlády.

Kambodža je tak nepochybně “levnější” alternativou pro vybudování automobilky než jsou Spojené státy. Nicméně Volkswagen, třetí největší autovýrobce na světě, otevírá závod za 1 miliardu USD ve městě Chattanooga, stát Tennessee. 2 000 míst pro americké zaměstnance a solidní injekce hospodářské aktivity pro region. Japonská Toyota zase zaměstnává 2 000 lidí ve státě Mississipi a koncern Thyssen Krupp nedávno postavil výrobní komplex blíže města Calvert, stát Alabama, za 5 miliard USD.

Typickým cizím investorem v USA je dneska kanadský výrobce stavebnin, jihoafrická chemička, korejský výrobce automobilových součástek nebo norská naftová těžební společnost. Zahraniční firmy (FDI – Foreign Direct Investment) zaměstnávají ve Spojených státech zhruba šest miliónů Američanů. Zajímavé je, že průměrný plat je u FDI firmy v USA o třetinu vyšší než co si vydělá zaměstnanec firmy s americkým vlastníkem. Dobrá zpráva pro kvalifikované Američany a známka o kvalitě podobných investic.

Američtí odpůrci globalizace argumentují, že obchoď s Čínou připravil Spojené státy od r. 2001 skoro o tři milióny pracovních míst. I kdyby to byla pravda, (podobné výpočty jsou spekulativní), zahraniční investice to víc než nahradí.A nejenom investice z Evropy, Japonska nebo Koreje. Čína má pro zahraniční investice v tomto desetiletí vyhrazenou pěknou sumičku dvou biliónů USD. Pokud se bude čínské hospodářství a společnost dále liberalizovat, (což může být, ale nemusí), větší část těch peněz skončí ve Spojených státech.

Pro zajímavost, Wall Street Journal nedávno napsal, že polovina čínských milionářů má zájem o americké občanství a možnost eventuálního přesunu svého podnikání a kapitálu do Států… Kdybych byl členem čínského politbyra, doporučil bych liberalizovat.

5 Comments
  1. Vit
  2. Anonymní
  3. Martin Horský
  4. Anonymní
  5. Martin Horsky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *