Kde se v Americe daří milionářům
Který americký stát ukazuje nadprůměrnou koncentraci obyvatel s ročními příjmy nad jeden milión USD? Podle firmy Phoenix Marketing International to byla v r. 2009 Havaj.
Havaj má pověst státu malebného, ale pro život nákladného. K tomu si musí díky svým havajským zákonodárcům majetnější občané nechat od loňska zdanit každý roční příjem nad 200K o extra 11%.
- Na druhém místě je stát Maryland (pojmenovaný po královně jménem Henrietta Maria, manželce anglického krále Karla Prvního). Počet milionářů tu patrně souvisí s geografií. Stát hraničí s hlavním městem Washington a federální zaměstnání, nebo obchodní odvětví dohazování federálních dotací a zakázek (tzv. “Washington lobby”), platí dobře.
Maryland byl první stát co přišel s “milionářskou daní”. To bylo v roce 2008 a jak píše list Wall Street Journal, mnoho movitých občanů proto ze státu uprchlo. V roce 2009 poklesl počet státních daňových přiznání s milionovými příjmy o třetinu, zatímco v sousedních státech jako Virginia bohatých poplatníků zřejmě přibylo. Ve státě Maryland žije 133,299 milionářů, tedy 6.26% populace. - Na třetím místě je stát New Jersey. Stát New Jersey dojem bohatého místa zrovna nedělá, ale milionáři evidentně vědí své… Ve státě New Jersey žije 197,694 milionářů, tedy 6.22% populace.
- Na čtvrtém místě je Connecticut, kde je za milionářskou oblast považovaná jižní část státu blíže New York City, tzv. “Pobřeží zlata.” Ve státě Connecticut žije 82,837 milionářů, tedy 6.15% populace.
Další státy v horní desítce jsou Virginia, Massachusetts, Aljaška, New Hampshire, Kalifornie, a federální obvod Washington, D.C. Naopak státem na milionáře nejchudším je Alabama. V její populaci dělají milionáři pouze 3.55% .
V roce 2009 bylo v U.S. celkem 5,139,385 milionářských domácností. V roce 2007 jich ale bylo 5,970,929. Hospodářský pokles se tedy neodráží jen v nezaměstnanosti.
(Data z online publikace Mainstreet).