Jeden z těch, co v roce 1945 osvobozovali Evropu
Emile Amann, otec mé manželky, se jako desátník americké 4. obrněné divize
(4th Armored Division) dozvěděl o konci války 8. května v Horažďovicích.
Dostal se tam z malého amerického města Meriden přes Anglii, Francii, Lucembursko, Belgii a Německo. Několik týdnů potom byl zpátky doma – zemřel mu otec a tak vzal armádní nabídku rychlého převozu do Států (na nákladních letadlech a bombardérech co se vraceli přes Atlantik).
Jako většina Američanů té generace si své válečné zkušenosti nechal pro sebe, zapadl co nejdřív do normálního života, vychoval čtyři děti a jeho spojení s Druhou světovou připomínalo jen pár jeho přátel z války se kterými si psal. Když jsem ho poznal, tak ale se mnou, “s někým odtamtud”, probíral svoje tažení dost často.
Cpl. Emile H. Amann se narodil roku 1917, jeden z osmi dětí přistěhovalců z francouzského venkova. Jeho jméno se sice psalo francouzsky “Emile”, ale vyrostl coby “Ejml”. Rodiče začínali v různých dělnických profesích okolo New York City, časem se usadili v malém městě pár hodin na sever ve státě Connecticut, kde koupili domek a už zůstali.
Před válkou bydlel blízko nich, pracoval jako kreslič ve větší firmě a hrál amatérsky hokej na “okresním stupni”. Chodil s děvčetem co poznal na kluzišti, kde měl vedlejší zaměstnání. Jmenovala se Catherine, byla ze šesti dětí, její matka se narodila v Irsku a Emile jí z neznámých důvodů říkal “Mick”.
V roce 1941 přišel Pearl Harbor, po kterém Spojené státy vyhlásily válku Japonsku. Na to Německo vyhlásilo válku Spojeným státům. Emile vzpomínal, jak tehdy “každý žasl nad představami Japonců a Němců že mohou Ameriku porazit” a kdo mohl, ten se dobrovolně hlásil sloužit.
Emile byl odvedený v roce 1942 (z pěti bratrů sloužili čtyři). Po základním výcviku ho přidělili ke 4. obrněné divizi, co trénovala v kalifornských pouštích pro severoafrickou frontu. Vzpomínal že to nebyl tak špatný život; on a většina vojáků měli dětství spojené s hospodářskou krizí a službu v obrněné divizi brali jako celkem dobrou, dočasnou práci. Během ročního cvičení “poznal spoustu fajn hochů ze všech koutů Ameriky, strava byla dobrá a poprvé jsem trochu cestoval.”

Výcvik v kalifornské poušti, r. 43, Amann napravo
Z USA nakonec divize netáhla do Afriky, ale do Anglie a v červenci 1944, měsíc po invazi, už bojovala v Normandii. “Křest ohněm” a realita války na kontinentě byly ale mnohem horší než co každý čekal.
Německá armáda, co nepřetržitě válčila od roku 1939, byla ve Francii ve srovnání s americkou profesionálním útvarem a Normandie měla navíc ideální terén pro obranu proti mechanizovanému protivníkovi. Emile sloužil u štábu divizní skupiny jednotek značené Combat Command B, kde pracoval buď na mapách, anebo řídil džíp jako spojka pro tankové kolony na frontě. (Zájemci o historické dokumenty najdou na tomto odkazu kopii žurnálu jednotky od ledna 1945 do konce války).
Vyprávěl, jaký respekt měli v divizi “the guys in Shermans” (kluci v tancích typu Sherman). Sherman byl ve srovnání s německými tanky v nevýhodě stran výzbroje a pancíře – dokázal ho vyřadit i jediný zásah. Dostávat se z hořícího tanku Sherman byl “naprostý děs”. Emile říkal, že byly přesto posádky co tak vystřídaly i dva nebo tři tanky.
Jeho názor na německou armádu, který podle něj držela většina divize, byl že Němci byli tvrdí a vynalézaví protivníci, měli výzbroj a taktiky často lepší než Američani, ale “nebylo s nima duševně všechno v pořádku; podivně mysleli”.
Ve Francii dostal Corporal Amann dekoraci Bronze Star za statečnost a užil franštinu, kterou se mluvilo u nich doma. V zimě 1944 bojoval v Ardenách a v Německu byla jeho hlídka jednou z prvních, co objevily tábor Buchenwald. Nikdy nezapomněl co tam viděl. Na jaře 1945 prošel krátkým bojováním v Čechách, kde ho zastihl V-E Day/Victory Europe (Den vítězství v Evropě).
O Čechách pamatoval jaká to byla změna proti Německu: “nepřetržité vítání, davy nadšených lidí a německá armáda na kraji rozpadu.” Když mi ho moje budoucí žena poprvé představila, řekla něco jako “Tati, tohle je ten Martin, je z Československa.” Myslela, že jako většina Američanů si nebude jistý kde ta exotická země je. Emile řekl: “I was there! Do you know Horáš-Douit?
Ejml Amann nebyl první nebo poslední Američan co bojoval za hranicemi a opustil život, který mu vyhovoval. Jako většina Američanů to udělal ze dvou důvodů – protože ho o to jeho země požádala a protože byl přesvědčený, že “jde v podstatě o správnou věc.”
Colin Powell, bývalý americký ministr zahraničí, řekl na sjezdu organizace World Economic Forum ve Švýcarsku v roce 2003 při diskusi o “měkké” a “tvrdé” síle v mezinárodních vztazích toto:
“Za posledních sto let jsme od našich břehů opakovaně odráželi za moře (jako zrovna vloni do Afghánistánu), vystavovat naše skvělé mladé muže a ženy rizikům, co řadu z nich stály život. Nikdy jsme si pak neřekli o nic víc, než o tolik země, kolik je potřeba na to je pohřbít.
Jen o to – a o možnost jít domů, v pokoji najít a žít vlastní životy. Ale když v bitvě se zlem “měkká síla” nebo vyjednávání nestačí, Bohu žel, “tvrdá síla” je nezbytná”.

Americký vojenský hřbitov, Hamm, Lucembursko
Pěkný příběh. Tak Emilemu patří poděkování. Je dobré si připomínat právě ty normální lidské osudy.
Dík, vyřídím. Veteráni tady poděkování vždycky ocení, i třeba za Vietnam s opožděním 25-30 let.
Jsem rád, že mohu poděkovat i za Vietnam alespoň touto cestou.
Můj brácha je kameraman, žil v Austrálii a natočil dokumentární film o jedné neznámé kapitole bojů ANZAC v Gallipoli. Pamětníci už bohužel nežijí, ale točil s mnoha dalšími vojáky i více než 80 let starými.
Říkal mi pak, že rozhovory s veterány různých bitev až po Vietnam byly zcela neuvěřitelným zážitkem, hlavně v tom jak ti lidé mají i dnes po tolika desetiletích zcela jasné životní postoje a hodnoty.
Martine, jen pokračuj, je to čtivé a tvá čeština je i po letech excelentní…. Emil si nevzpomene, ale i tak ho ode mne pozdrav… :-)))
Slávek