Jak objet na kole New York City

5boro ridePrvní květnová neděle je datum výroční Five Boro Bike Tour (“Jízdy po pěti okrscích”), cyklisto!

“Pět okrsků” symbolizuje všechny městské části (boroughs), ze kterých se New York City skládá:  Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Starosta je jenom jeden, ale každá část má svou radnici, soudy, školy a tak podobně.

Pokud ale bydlíte na ostrově Manhattan, tak zbytek okrsků za New York nepovažujete a jejich obyvatelům říkáte “Bridge And Tunnel People” – (ti, co k vám lezou přes mosty a tunelama).

five_boroughs 500

Five boroughs.

Spolek cyklistů za New York přišel před léty s vynikajícím plánem túry, která objede všech pět okrsků New York City. Jejich myšlenka se chytla a letošní ročník je už třiatřicátý. Radnice spolupracuje, takže jezdci mají volnou trasu a zároveň si užijí pohledu a vyhlídek, které jinak provoz nedovolí.

5 boro ridersPodle svědků to byla letos nádhera. Hodně slunce, 32 000 účastníků dojelo bez úhon, všichni přátelsky naladění. Začátek byl v jižním cípu ostrova Manhattan, odtamtud na sever na Central Park a Harlem, dále na Bronx, kde se zahlo na jih a zpátky na Manhattan podél East River. Přes řeku pak do okrsků Queens a Brooklyn, kde se najelo na dálnici přes dlouhý most Verrazano na Staten Island a konečně přívozem zpátky na Manhattan.5boro 148

Celková délka byla 42 mil (asi 68 km), organizátorům pomáhalo 1600 dobrovolníků (na kolech a na pěti odpočívadlech a napájecích zastávkách) a přejelo se pět velkých mostů. Jezdci snědli 60 000 banánů značky Bonita, 25 000 pomerančů a 53 000 výživných keksů značky Lärabar.

64% jezdeckého tělesa byli muži, 36% ženy, z toho 56% bylo v manželském svazku (nebo partnerském, jakkoliv to dneska státní zákony kde klasifikují). Jezdci byli z 25 zemí.

Pro 15 441 jezdců to byla jejich první Five Boro Bike Tour. Zajímavá varianta jak vidět New York City, zvlášť když dáte dohromady pro tuhle příležitost skupinu přátel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *