Groundhog Day – Den sviště

groundhog-day_penn

Svišť Punxsutawney Phil

Druhého února je částí amerických zpráv záznam o průběhu rituálu zvaného Den sviště.

Spolek co rituál provádí, chová exemplář tohoto macatého hlodavce a na Den sviště pozoruje, zdali svišť po vylezení z nory uvidí svůj stín. Jestli ano, tak svišť zaleze a zima potrvá dalších šest týdnů. Pokud je pod mrakem, jaro je nablízku.

Svátek má původ mezi německými přistěhovalci ve státě Pennsylvania, kde má dneska městečko Punxsutawney neoficiální titul místa, kde sídlí ten nejspolehlivější svišť. Každý jejich svišť se jmenuje “Punxsutawney Phil.”

800px-groundhog-standing2

Groundhog/Woodchuck

Na 2. února přiláká k oslavám a předpovědi každý rok kolem 40 000 návštěvníků. Druhem sviště je groundhog (Marmota Monax) – v Nové Anglii zvaný také “woodchuck” (zkomolenina indiánského “wušak”). Obvykle to ale není zvířátko zrovna přítulné.

Dá se vidět skoro na každé louce; můj přítel tu zažil v útlém dětství moment děsu, kdy ho jeden půlmetrový kus honil když se učil jezdit na kole.

“Groundhog Day” se také jmenuje americký film z roku 1993; romance, komedie a úvaha o tom jak žít. Je to příběh arogantního televizního hlasatele, co s nechutí přijede do Punxsutawney udělat o Dnu sviště reportáž. Padne tam ale do “časové smyčky”, co ho nutí Den sviště prožívat 10 nebo snad 40 let – jak dlouho tam vězí, může divák jenom hádat.
(Vzpomněl jsem si na Čapka a Věc Makropoulos – tam nesmrtelnost také nebyla po čase nějaké vyražení…)
Film doporučuji – napoprvé pobaví, ale jsou diváci co řeknou že jim otevřel oči.

(Punxsutawney Phil svůj stín letos neviděl, ale jinak znaků brzkého jara moc není).

large-groundhog-day-blu-ray5

V roli hlasatele Bill Murray.

2 Comments
  1. Anonymní
  2. Monika

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *