Co je americká “sprcha nevěsty?”

Dora ShowerBridal Shower (“sprcha”, nebo “pokropení” nevěsty) je oslava pořádaná rodinou a přítelkyněmi budoucí nevěsty, pro nevěstu. Nálada je neformální a oslava se před nevěstou tají (většinou neúspěšně).

Organizuje matka nevěsty nebo nevěstina nejlepší přítelkyně, oficiální pozvánky se kvůli konspiraci neposílají a vše se většinou dohodne po telefonu. Místo se zvolí většinou u někoho doma. Časování je tak čtyři až šest týdnů před svatbou, pozváno je pouze něžné pohlaví – muži a mládenci nemají na pořádné bridal shower co dělat.

Očekává se, že pozvaní něco pro nevěstu přinesou; tradičně dárky “pro kuchyni nebo ložnici“. Čas bývá sobotní nebo nedělní odpoledne – servíruje se občerstvení jako lahůdkové zákusky nebo dorty, alkohol pak podle rodiny.

Budoucí nevěstu na oslavu většinou přivede její kamarádka, třeba pod rafinovanou záminkou že potřebuje doprovod koupit boty. Vedle rozbalování dárků a konverzace bývá na programu několik her.tpaper bride

Jedna z nejpopulárnějších je Toilet Paper Bride (“nevěsta z toaletního papíru.”) Několik týmů soutěží kdo omotá vybranou členku týmu toaletním papírem tak, aby vypadala jak nevěsta v bílém šatě. Podle vyprávění je to velká zábava.

Sprcha pro nevěstu je mimo Ameriky rozšířená v Kanadě a ukazuje se v Austrálii. V Americe se slaví od konce 19. století a předcházely tomu podobné zvyky z Anglie a snad i Belgie a Holandska. V Anglii se dávaly obálky s penězi nebo malé dárky do zavřeného deštníku. Ten budoucí nevěsta nad sebou otevřela a dárky jí “pršely” na hlavu.

Je jaro a tak můj dům už jednu sprchu prodělal. Podle zpráv se Nevěsta z toaletního papíru nehrála. Místo toho nějaká hra se sklenicemi, alkoholem a pingpongovými míčky. 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *