Červenec je v USA úředně Měsícem zmrzliny

Bananasplit

Pohár druhu Banana Split

V r. 1984 američtí zákonodárci navrhli, že červenec bude National Ice Cream Month (Měsíc zmrzliny), a třetí červencová neděle bude National Ice Cream Day (Den zmrzliny).

President Reagan to jako “Senate Joint Resolution 298” podepsal. Proč ne. Měsíců v americkém státním kalendáři oslav je už dlouho méně než subjektů, co oslavují. Například říjen jich oslavuje sedm.

Říjen je současně:

  • Military Family Month – měsícem Rodin vojáků
  • National Hospice Month – měsícem Hospiců
  • National Adoption Month – měsícem Adopce
  • National Family Caregivers Month – měsícem Pečovatelů o rodinu
  • National Alzheimer’s Disease Awareness Month – měsícem Střehu proti Alzheimerově nemoci
  • National Diabetes Month – měsícem Cukrovky
  • National American Indian Heritage Month – měsícem Dědictví po amerických Indiánech

Měsíc zmrzliny je co se slavení týče nenáročný – Američané zmrzlinu rádi. Slovo “zmrzlina” je mimochem jedním z oblíbených českých slov mé americké manželky, které používá jako ukázku co je český jazykolam, zde “tongue-twister”.

In this June 2, 2011 photo Josiah "Mehap" Cilladi of Parkesburg, Pa., left, and Tim "Grasshopper" Trickel of Raleigh, N.C., eat half-gallons of Hershey's ice cream at Pine Grove Furnace State Park in Gardners, Pa. For decades, Appalachian Trail thru-hikers arriving at the midway point of the Georgia-to-Maine footpath have made it a tradition to stop at the park in southcentral Pennsylvania and eat an entire brick of ice cream. (AP Photo/Michael Rubinkam)

Mladík s půl galonem zmrzliny. (AP Photo/Michael Rubinkam)

Lidé si obyčejně kupují rodinné půl-gallonové balení domů pro mrazák, anebo vyrazí v sezóně do krámů zvaných “ice cream parlor” – něco jako cukrárna, ale mimo zmrzliny moc nenabízí. Děti se tu rychle naučí recitovat říkánku: “I scream, you scream, we all scream for ice cream!” (Volně přeloženo “Ječím, ječíš, ječíme že chcem zmrzlinu”, ale originál je roztomilejší).

Jak jsem si v r. 2010 všiml, do Prahy dorazila i firma Ben and Jerry; dobrý vzorek toho, jaká americká zmrzlina je. Pamatuji jejich začátky v 80tých létech; malý dodavatel jakostní zmrzliny, se symbolem strakaté krávy plemena Holstein, z půvabných kopců státu Vermont. (Dneska ale firma patří britsko-holandskému konglomerátu Unilever a podle znalců už to není ono).

A tak slyšte Resoluci 298!

“Já, Ronald Reagan, president Spojených států Ameriky, tímto vyhlašuji červenec 1984 Národním měsícem zmrzliny a patnáctý červenec Národním dnem zmrzliny…”

“V přítomnosti svědků toto podepisuji tento devátý den července, v roce našeho Pána devatenáct set a osmdesát čtvrtém a nezávislosti Spojených států Ameriky dvou set a devátém…” A pak že Americe chybí tradice.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *