Atlanta, Georgia

160_AtlantaAtlanta má pověst velkoměsta amerického jižního regionu zvaného Sun Belt (“Sluneční pás). Je v první desítce nejnavštěvovanějších amerických měst a nedávno jsem tam byl i já.

Svět jí zná hlavně z olympiády r. 1996, ale dnes přitahuje obchod a turismus domácí stejně silně jako ze zahraničí.

Město vzniklo kolem r. 1847 jako železniční křižovatka nové dráhy pro spojení jihovýchodního atlantického pobřeží s pacifickým. Mělo se proto jmenovat Atlantica-Pacifica, ale místním se zalíbilo “Atlanta”. Za americké občanské války byla svou polohou pro Jih velice důležitá a proto jí “severní” generál William Tecumseh Sherman dal po dobytí vypálit.

Připomíná to symbol města, kterým je fénix a motto Resurgens (“znova se zvedající”).

atlanta 1

Centennial Olympic Park

Hlavní “městskou” částí je boulevard Peachtree Street, kde je obvyklá směs lepších hotelů, obchodů a restaurantů. Olympijské dny pamatuje Centennial Olympic Park, dobrý na procházení nebo picnic – a střežený policisty na terénních kolech. Park vede ke dvěma atrakcím – “největšímu akváriu na světě” (Georgia Aquarium) a museu firmy Coca-Cola.

Tomu jsme se ženou neodolali a přiznám se, že to byla zábava. Dr. Pemberton, veterán Konfederace který slavnou sodovku v tomto městě v r. 1886 vynalezl, má v parku i sochu. Ze serióznějších institucí je na prvním místě High Museum Of Art na Peachtree St., které navštíví ročně zhruba tolik lidí, co římskou Galleria Borghese.

MODA je Museum of Design Atlanta co se od r. 1993 specializuje na návrhářství. Atlanta Botanical Gardens (botanická zahrada) stojí za návštěvu a Zoo Atlanta je známé svými gorilami a medvědy panda.

atlabar160

Anatolia

Jižní kuchyně je samozřejmě všude (smažené kuře, nasládlá vepřová pečínka “pulled pork”), ale nepřevládá. Atlanta je silně kosmopolitní a během jejího růstu za posledních 20-30 let se v ní etnickýcm restauracím daří. Ale pro nenáročné, příjemné posezení v centru doporučuji dvě místa – Sidebar a AnatoliaSidebar je na Poplar St., blízko centra a dva bloky od metra. Bár je to úzký, stěny jsou holé cihly, ale kouření povoleno, jídlo dobré, klientela domácí a přátelská a točené pivo je pod $4.00 za sklenici. Anatolia na rohu Peachtree St. a Walton St. je víc restaurant než bar. Výběr jídla má kupodivu turecký šmak, klientela místní, obsluha mladá a velice přátelská, ceny lidové – dá se objednat i vodní dýmka hookah, turecká káva (s lógrem) nebo jogurtový osvěžující nápoj ayran.

V obou místech čepují Yuengling (z nejstaršíhu pivovaru v Americe ve státě Pennsylvania), ShockTop (místní druh weissbier, co se podává s citrónem) a spolehlivou značku Samuel Adams (stát Massachusetts). Byl mi doporučen kvůli jídlu, pití a klientele hostinec The Euclid Avenue Yacht Club (údajně čepuje také Staropramen), ale nezbyl čas.

Nejlepší doba k návštěvě, jako všude na Jihu, je hodně brzy zjara. Koncem dubna už začínají vedra a čistota vzduchu se zhoršuje. Metro zvané MARTA není špatné, ale mít auto pomůže, i když dálnice okolo města se často ucpávají. A pro letní procházení nezapomenout slamáček.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *