Americký Svatý týden končí Hodem Božím, ne Velikonočním pondělím.

buffalo_dyngus_t

O amerických Velikonocích jsem už psal, tak jen pár slov o Velikonočním pondělí. V USA se neslaví a pomlázce se tady podobá jenom oslava jménem Dyngus.

Na Květnou neděli dostanou američtí katolíci při mši palmové listy a na Velký pátek jich hodně zajde na večerní bohoslužby “Stations of Cross” nebo jednoduše “stations” – snad protějšek křížové cesty v českém kostele. Hod Boží tu slaví mnoho lidí tak, že jdou ráno do kostela a zbytek dne tráví v rodinném kruhu.

Velikonoční pondělí ale zůstalo coby svátek v Evropě. Vyjímkou je jen ten Dyngus – pondělní vyražení pořádané Američany s polskými kořeny v několika severovýchodních oblastech. Sám jsem na žádném nebyl, ale z doslechu jde o hodování, pití, pošlehávání a polévání vodou (viz “Bičuj mne, postříkej mne” heslo na tričku v polských národních barvách).

Nejsilnější tradici má ve městě jménem Buffalo, metropoli severní části státu New York. (Buffalo je definitivně druh města co nějaké vyražení nutně potřebuje. I dechovku, co vede Lenny Gomulka).

Veselé Velikonoce!

015

2 Comments
  1. Anonymní
  2. Martin Horsky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *