Americký dělník chce peníze.

us workersZnámek zlepšování stavu amerického hospodářství je málo, ale jednu z nich považuje nedávná zpráva sdružení amerických kádrováků (Society for Human Resources Management) za klíčovou. Podle jejího průzkumu z jara 2014 chce americký zaměstnanec zase především peníze.
Poprvé od hospodářského poklesu roku 2008 se příjem dostal na první místo na žebříčku 35 bodů toho, co zaměstnanci oceňují na svém pracovním úvazku. Příjem sesadil dosavadní nejvíce ceněný faktor – jistotu práce.

Podle zmíněné zprávy to znamená, že lidé mají více důvěry v budoucnost jejich odvětví, jsou ochotnější měnit místo (a brát riziko s tím spojené), ale také cítí potřebu zplácet dluhy, co nabrali během hubených let. Zaměstnavatelé na požadavky vyšších mezd už reagují; zatímco v roce 2012 dostalo přidáno 50% zaměstnanců, v roce 2013 to už bylo 56%. Dalším tlakem je rostoucí poptávka po určitých kvalifikacích, spojená s jejich klesající nabídkou.

Nejznámějším případem je situace v americkém strojírenství, kde jsou tisíce lukrativních pracovních příležitostí pro které podniky nemohou najít zájemce s potřebným vzděláním, nebo ochotou to vzdělání získat.

Zpátky ke zprávě. Society for Human Resources Management zpracovala data ze 600 amerických malých a středních podniků a žebříček prvních pěti nejdůležitějších bodů stran práce, z hlediska zaměstnance, vypadá takto:

  1. 60% zaměstnanců – příjem
  2. 59% zaměstnanců – jistota práce
  3. 59% zaměstnanců – příležitost uplatnit schopnosti
  4. 54% zaměstnanců – vztah s přímým nadřízeným
  5. 53% zaměstnanců – výhody a odměny nepeněžního rázu (lepší zdravotní pojištění, práce z domova, extra volno, placené školení a studia)

Jakkoliv vítané podobné zprávy jsou, faktem zůstává že politika co prosadil s pomocí levicových zákonodárců president Obama po svém prvním volebním vítězství v roce 2008, vedla k nejslabšímu a nejpomalejšímu posunu amerického hospodářství z útlumu od Druhé světové.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *