Americké Velikonoce
Velikonocům se v Americe říká “Easter”. Slovo údajně od starověkých Sasíků, po Eastre, bohyni jara a plodnosti. Latinsky Oestre, česky snad Vesna, pro Zajíčka ovšem žádná konkurence.

Dcerky na Hod Boží, devadesátá léta.
Americká Květná neděle je “Palm Sunday”, Zelenému čtvrtku se říká “Holy Thursday” (anebo “Maundy Thursday” mezi evangelíky), Velký pátek je “Good Friday”, Bílá sobota je “Holy Saturday” a konečně velikonoční Hod Boží nebo Neděle zmrtvýchvstání je “Easter Sunday”.
Velikonoční pondělí slaví v Americe jen pár polských spolku, coby tradiční “Dyngus”.
Velikonoční svátky se zajíčkem a malovanými vejci tu slavili do konce 19. století hlavně Němci usazení ve státě Pennsylvania, zvaní Pennsylvanian Dutch (“Holanďané státu Pennsylvania”). “Holanďané”, protože svým anglicky mluvícím sousedům říkali že jsou “Deutsch” a těm se to pletlo s “Dutch” (Holanďan).
Větev evangelíků přítomná v Americe od začátku kolonizace, tzv. Puritáni, se do té doby dívala na podobné frivolity jako oslava Velikonoc s podezřením. Neslavili ani Vánoce a hudební nástroje také nepatřily do kostela, neb to zavánělo papeženectvím. Zajíček vše vyřešil.
Velikonočních zvyků není v Americe moc. V rodinách často barví vajíčka a tady na Severovýchodě jsou i kursy jak zdobit kraslice. Těm se tu říká “Ukrajinská velikonoční vajíčka”.
Dalším vyražením je Easter Egg Hunt (“lov na vajíčka”), kdy rodiče poschovávají na trávníku dutá plastická vajíčka s drobnými hračkami a cukrovím. Pak shromáždí děti, často z několika rodin a ty se na znamení rozběhnou hledat, vybavené igelitovými taškami.
Matičky rádi oblékají dcerky do “velikonočního” (Easter dress), zvlášť pokud rodina plánuje jít v neděli do kostela.
Účast bývá na nedělních bohoslužbách dost silná; je to kromě Vánoc často jediná mše, na kterou se nominální křesťan vypraví.
Velikonoční neděle se také považuje za rodinnou příležitost k návštěvě a společnému poobědvání. Hlavním chodem je nejčastěji pečená šunka, brambor a zelenina – semtam jehněčí pečínka.
U nás je navrch Velikonoční beránek dělaný v pěkné české keramické formě. Recept se ale mění každý rok – Kathleen ráda při pečení experimentuje.
Lov vajíček na svém trávníku pořádá od r. 1878 také Bílý Dům. Nový president ale v r. 2010 tuto tradici trochu změnil.
Kdo chce poslat děti na lov, potřebuje lístky. Lístky doposud dostávala každá škola města Washington, D.C. President Obama, věrný své pokrokové ideologii, ale vyškrtl ze seznamu každou školu kromě státních. Děti ze škol na státu nezávislých tak nebudou kalit svou přítomností vrchností žádanou “lidovou” atmosféru a udělají místo pro ty, co jsou kádrově prověřené…
(Mimochodem, president Obama, s pokrytectvím americké levici vlastním, posílá ve městě své děti do privátní školy jménem Sidwell Friends School. Školné tam činí okolo 22 000.00 Euro za rok, za osobu – asi dvakrát tolik než je v podobných amerických privátních institucích průměr).
Jinak kromě Zajíčka znamenají podle průzkumu firmy Rasmussen z r. 2011 pro 77% Američanů Velikonoce oslavu Kristova zmrtvýchvstání.
Happy Easter! (A veselou Vesnu vám pohanům.)