Americké posnídání

Vejce, slanina, brambory.

Vejce, slanina, brambory.

Šupinky zalité mlékem zůstává pro Američana stále línou náhražkou skutečné snídaně. Ta tu byla založená na tuku a bílkovinách – tedy vejce, slanina, případně klobáska.

Proto nabízí k skutečné snídani po celé Americe jídelní zařízení vybavená dlouhou plotnou asi toto:

 

  • Dvě vajíčka, smažená (míchaná, nebo na způsob “volského oka”)
  • Dva nebo více krajíčků měkkého, bílého chleba, vysušené coby toast, máslo, zavařeniny
  • Hrnek kávy (slabé, ale zato často bezedný), s mlékem nebo smetanou

Na lístku snídaní také bývají:

  • Lívance polité imitací javorového syrupu a máslem
  • Sklenka pomerančové šťávy
  • Plátky slaniny, osmažené do sucha, anebo malé vepřové uzenky
  • Nakrájené osmažené vařené brambory (“home fries”)
  • Miska míchaného kompotu

Na severu státu Maine může být přílohou talíř vařených bílých fazolí, na Jihu vařené kukuřičné vločky (grits). Na Západě také omelety plněné šunkou, cibulí, paprikou a sýrem. (Tedy pokud jeden věří jídelním lístkům tady na Severovýchodě, co takovým omeletám říkají “Jihozápadní.”)

Kávu vám naleje servírka, se kterou se dá většinou skvěle povyprávět (pokud nemá moc práce). Kdo spěchá, jde do do zařízení některé kombinace kavárny, pekárny a snad “mléčného baru” (pokud se ten termín ještě ve staré vlasti používá).

V mých končinách vede firma Dunkin Donuts. Ta má vlastní druh kávy, pečivo jako muffins (bábovička), donuts (koblížky), anebo druh housky zvaný bagel (od slova “beygl” v jidiš, která to převzala z němčiny). V kancelářích je debit karta od Dunkin Donuts oblíbeným dárkem.

Bagels

Bagels


Za vzdělanější protějšek fy Dunkin Donuts se staví síť kaváren fy Starbucks. Tam si klientela tahá notebooks a místo místních plátků čte New York Times a podobné “seriózní” noviny. Zákusky bývají rozmanité a čerstvé a kávu či exotický čaj vám namíchají expertně.

Dá se jít na snídani k McDonalds, což je populární mezi penzisty. Starší síťové restauranty jako třeba IHOP (International House of Pancakes, tedy “ajháp”) nebo Friendly’s nerostou. Obě instituce servírují tradiční ranní stravu, ale lidé buď nemají čas, anebo chtějí lepší výběr.

Doma to bývá jednodušší. Pokud není čas na vejce, je káva z domácího kávovaru a suché zrněné šupinky zalité mlékem. Dětem se často dělá “french toast” (francouzský toast).
Je to krajíc bílého měkkého chleba namočený ve vejci rozmíchaném v mléce a osmažený na pánvi na másle nebo margarínu. Podává se posypaný práškovým cukrem a někdy skořicí, nebo politý syrupem (z kukuřice, nahnědo přibarveným). Francouze by z toho omývali.

Co mám rád já? Když se nás na snídani sejde více, jsou lívance.

Jogurtové lívance podle Kathleen

2 šálky mouky
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička bikarbonátu sody
2 šálky mouky
1 lžíce cukru (nebo méně)
1 lžička soli
1 šálek bílého jogurtu
1 šálek mléka (nebo trochu víc)
2 vejce, lehce ušlehaná
1/4 šálku rozpuštěného másla

Smíchej mouku, prášek do pečiva, sodu, cukr a sůl. Ve druhé míse zakvedlej jogurt, mléko a vajíčka, pak zamíchej rozpuštěné máslo. Nalej tekutou směs do mouky a zamíchej aby to zůstalo vlhké.
Smaž na vymaštěné pánvi nebo plotně (griddle), naběračkou měř tolik těsta aby měly lívance průměr tak 10-12 cm. Bude jich kolem šestnácti.

Kathleen někdy rozkrájí do těsta čerstvé jablko nebo banán. Servírujte horké – někdo si je poleje javorovým syrupem, já přidám bílý jogurt a trochu medu, anebo zavařeninu z černého rybízu.  
“Dig in!” (Dobrou chuť).

 

Laney And Pancakes

 

Americké kuchyňské míry

1 lžička  =    0.5 cl
1 lžíce    =   1.5 cl
1 šálek   =    2.4 dl
1 pinta   =    4.7 dl
1 quart   =    9.5 dl

‘Eat breakfast like a king, lunch like a prince and dinner like a pauper’ 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *