Americké nemovitosti mají globální přitažlivost

us house 4sale

 Americká ekonomie sice tohle jaro prochází, jak vysvětluje úřad presidenta “nevyrovnaným ozdravováním” (ha, ha), ale prodej amerických nemovitostí cizincům kvete.

Podle údajů celo-americké asociace obchodníků s nemovitostmi (National Association of Realtors) utratili cizinci  k březnu 2011 za americké domy a pozemky 82 miliard dolarů. To je o 16 miliard víc než v roce 2010. Zhruba polovinu dělaly prodeje cizincům žijícím ve Státech, druhou polovinu cizincům žijícím mimo Státy.maine residential

Co je láká jsou podle expertů nízké ceny, široká nabídka a efektivní způsob, jakým americký trh pracuje s klientelou z rozdílných kultur a vrstev. Kupce amerických nemovitostí motivuje vedle nízké ceny ve srovnání s jejich domácím trhem také chápání koupě domu ve Státech jako bezpečná investice, touha zahraničních profesionálů co přijíždí na několikaletou stáži mít vlastní bydlení, nebo pohodlí mít byt pro dítě co půjde do Států studovat.

V r. 2010 přišli kupci z 53 zemí, letos ze 70 zemí. Na prvním místě je Kanada, (23% kupců), na druhém Rudá Čína (9%), o třetí se dělí Velká Británie, Indie a Mexiko (5% kupců).

Průměrná cena nákupu byla 315 000 dolarů – více než je americký průměr 218 000 dolarů. Ovšem 45% transakcí bylo pod 200 000 dolarů; v kursu jsou tedy levné byty (condominium) a residence luxusnějšího rázu.

Cizinci koupili alespoň jednu nemovitost skoro v každém z padesáti států, ale pořadí těch nejpopulárnějších se za posledních 5 let nemění:

  1. Florida         (31% kupců)
  2. Kalifornie      (12% kupců)
  3. Texas            (9% kupců)
  4. Arizóna         (6% kupců)

fl condos 1Zahraniční kupce ovlivňuje při hledání amerického bydlení vzdálenost k mateřské zemi, snadný dosah leteckého spojení, klima a kvalita čtvrti a okolí. Evropanům se líbí na Východním Pobřeží, Asijci mají rádi Západní. Florida přitahuje Jihoameričany, Evropany a, světe zboř se, Kanaďany.

62% zahraničních kupců platilo hotově; něco co dělá málo Američanů. Třetina zahraničních zájemců co nemovitost nekoupila uvedla, že důvod byly problémy dostat ve Státech půjčku. Vedle toho bývají právní komplikace stran visa nebo daní; nicméně američtí prodejci mají zahraniční klientelu rádi.

 

Data ze stránek National Association of Realtors.
2 Comments
  1. Vit
  2. Martin Horsky

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *