Americké citáty: Roseanne Barr

398px-Roseanne_Hard_Rock_Cafe“Začnu luxovat až přijdou s modelem, na kterým se jezdí.”

Roseanne Barr (1952-  )

Nevím jak populární byl její televizní seriál Roseanne ve staré vlasti, ale v Americe měl v osmdesátých letech ohromný úspěch. Domácnost, kterou v něm Roseanne a Dan (John Goodman) vedli, byla na americké televizi první co nebyla perfektní.

Jejich televizní rodina žila na malém městě ve státě Illinois. Dan Conner neměl vzdělání nebo zajímavou kariéru, Roseanne Conner nebyla zlatá maminka, co je navíc sympatickou majitelkou lukrativní firmy. Jejich tři děti nebyly vždycky roztomilé. Coby rodinný televizní seriál tedy opak zavedené zábavní formule.

Tím si ale okamžitě získal přízeň velké části Američanů, co se mohli konečně ztotožnit s někým, kdo vypadá a jedná jako oni. Rodina co žije od výplaty k výplatě, ale přesto zůstává tím čím má být.roseanne-complete

Diváctvo ocenilo ukázku rodičů co často neví jak něco vyřešit, hádají se kvůli nesmyslům a nedělají ty nejmoudřejší plány do budoucna. Svoje děti ale vroucně milují – pokud ty je zrovna nepřivedou do stavu, kdy Roseanne procedí že “teď už ví proč nějaká zvířata požírají svoje mláďata.” 

Seriál Roseanne (1988 – 1997) byl v r. 1990 nejsledovanějším pořadem v USA (podle hodnocení firmy Nielsen).

Roseanne vyrostla v domácnosti co držela mix židovských a mormonských tradic. Její děd byl z Ruska nebo Litvy a po příchodu do Ameriky si změnil jméno z Borisofsky na Barr. Když Roseanne vyrůstala v Salt Lake City ve státě Utah, její rodiče vstoupili do mormonské církve a Roseanne přihlásili do její mládežnické organizace. V osmnácti Roseanne doma řekla že jede na dva týdny do státu Colorado, za kamarádkou. Už se nevrátila a ten samý rok měla děcko kterého se vzdala a nechala adoptovat.

V r. 1974 se poprvé vdala a jak s manželem vychovávali jejich tři děti jí podle ní dodalo materiál k jevištní figuře “Bohyně domáckosti.” Talent pro komedii jí prosadil začátkem osmdesátých let nejdříve v zábavních klubech města Denver, Colorado a pak v Los Angeles, California. Úspěch seriálu Roseanne, kde měla hlavní slovo v produkci, z ní udělal v devadesátých letech druhou nejlépe placenou osobu zábavního průmyslu. (Začínal u ní i jeden Judd Apatow, scénárista, producent a režisér. Píseň “Daughter” z jeho filmu Knocked Up jsem si nechal zahrát když jsme na jaře vdávali dceru…)

Dneska je třikrát rozvedená Roseanne Barr svobodná a její majetek se odhaduje na 80 milionů USD. Má farmu na jednom z menších ostrovů státu Hawaii, kde pěstuje oříšky druhu macadamia, chová kozy a slepice a prohání traktor. Z jejích pěti dětí pro ní většina pracuje. Říká, že do společnosti moc nechodí, často se ale vidí se sousedama, denně vaří a uklízí (“uklízím i známejm”) a pere.

Jestli někdo ze čtenářů na české televizi seriál Roseanne sledoval, jak se líbil?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *