Americké citáty: Margaret Mitchell

gone with the wind transl

“Životem hýbou maličkosti…”

Margaret Mitchell (1900-1949)

Narodila se a vyrostla v jižní metropoli jménem Atlanta, ovlivněná doznívající nostalgií předešlých generací po Jihu za éry zvané Antebellum Period (tedy před Občanskou válkou). 

“Slýchala jsem o bojování a zraněních, o tom jak dámy pomáhaly sestrám v nemocnicích, o tom jak páchla gangréna, o pálení a drancování, kterým prošla Atlanta. Slyšela jsem o všem kromě toho, že Konfederace válku prohrála. Když mi bylo deset, přišlo to jak šok, dozvědět se že generál Lee dostal nářez.”mitchell atla historical soc

Jinak dívka rozhodně moderního střihu, Margaret Mitchell byla jednou z prvních novinářek které zaměstnal jižní tisk – a jiskrou večírků, na kterých se scházela mladá intelektuální Atlanta. Proslavil jí její první (a jediný) román, Gone With The Wind (Jih proti Severu), co začala psát pro sebe v r. 1926.

Rukopis léta schovávala v 70 velkých kancelářských obálkách, které z impulsu strčila v r. 1935 zástupci nakladatelství Macmillan z New York City. Setkala se s ním pracovně, jako kontakt za místní noviny, když hledal na Jihu nový materiál. Rukopis od ní dostal v den kdy odjížděl s tím, “aby si tu celou zatracenou věc vzal než si to ona rozmyslí.” Musel si k vůli tomu koupit další kufr.

gone with the wind turkMargaret Mitchell po Jihu proti Severu už další knihy nenapsala – dá se říct že nemusela. Jih proti Severu byla okamžitá senzace a už za jejího života vyšel v řadě překladů (dnes to dělá přes 30). Filmová verze v r. 1939 byl další ohromný úspěch.

Její osobní život se zlepšil s druhým manželstvím, byla aktivní filantropistka se zaměřením na lékařské vzdělání pro černošské studentky a jinak jednou poznamenala, že “být osobou co napsala Jih proti Severu je práce na plný úvazek”. Domovem pro ní zůstala Atlanta, kde jí zabil řidič pod vlivem když přecházela ulici na cestě do kina.

Další citáty:

  • Život není povinen dodat co očekáváme.
  • Nebyla jsem nikdy na to trpělivě sbírat střepy a slepovat věci dohromady, namlouvaje si, že slepené je stejně dobré jako nové. Co je rozbité je rozbité – a budu radši pamatovat jaké to bylo na vrcholu, než se do smrti dívat na pukliny.
  • Ano – peníze jsou co chci na světě ze všeho nejvíc.

Z Jihu proti Severu:

  • Při dostatku odvahy dobrou pověst nepotřebujete.  (Rhett Butler).
  • Smrt, daně a porod! Tyhle věci nikdy nepřijdou když ze to hodí!  (Scarlett O’Hara).
  • Strádání lidi udělá nebo zlomí. (Scarlett O’Hara).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *