Americké citáty: kmen Winnebago

wineba indi

Chrabrý Winnebago

“Každý si musí udělat svoje vlastní šípy.”

Přísloví kmene Winnebago 

Red_Bird_and_Wekau

Červený Pták, 1788-1828

Mocný kmen Winnebago (wine_bejgou) originálně sídlil na Středozápadě v dnešních státech Wisconsin, Iowa a Minnesota. Koncem 17. stol. ale skoro vymizel. Za příčinu se dává epidemie neznámé nemoci a následující decimace válečníky kmene Illinois, toužících tradičního protivníka, kmen Winnebago, potrestat za případy kanibalismu co údajně napáchal.

Začátkem 19. stol. měl kmen okolo 3 000 členů a dneska se k němu hlásí asi 12 000 Američanů. Kmen má dvě větve, Kmen Winnebago státu Wisconsin (co se přejmenoval na “Národ Ho-Chunk”) a Kmen Winnebago státu Nebraska.

Národ Ho-Chunk vlastní na své reservaci devět kasin a Winnebago ve státě Nebraska jedno. “Winnebago” je ale v Americe také známá značka tzv. “motorového domku” – zde “motor home” nebo “RV – recreational vehicle.”

wineb rv

Winnebago, sedmdesátá léta

Firma Winnebago definovala kategorii  pojízdných obývacích vozidel v r. 1966, kdy představila svou první moderní a dostupnou variaci domečku na kolech. Měla takový úspěch, že se dneska říká “Winnebago” podobným vozidlům jakékoliv značky.

Populární stereotyp posádky je spokojený a usedlý pár v důchodu, co se na odpočinek přestěhoval někam na Jih, nejspíš do státu Florida. Tam začátkem léta nastartuje své Winnebago, přes zimu zaparkované za domkem a vyrazí na sever uniknout vedru a podívat se za mladými a vnoučaty (pomalu a obezřetně).

Winnebago vystupuje také coby laciný raketoplán daleké budoucnosti ve filmové komedii “Spaceballs” z r. 1987 (režie Mel Brooks). Skvělá parodie na Star Wars a zbytek žánru –  Alien, Star Trek a Planeta opic.

 

spaceballs winebag

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *