Americká rodinná dovolená

MinivanfamilyPokud se vám nadpis vybavil nacpané auto odbočující z dálnice na cestovní “centrum” s benzínem a “rychlým občerstvením”, nejste daleko od pravdy.

51% Američanů toto léto vyrazí na dovolenou mimo domov, z toho 76% autem. Třetina těch co cestuje autem, cestuje s dětmi.. Jak takové cestování vypadá?

Klasický americký auto-výlet, tedy “road trip”, se od dob masové motorizace národa začátkem dvacátých let moc nezměnil. Po cestě se v rodinném autě zpívá, hrají se hry na procvičení pamatováka (“jedu na prázdniny a beru si kufr, plavky, slamák, baterku), nebo se sledují se filmy na malých obrazovkách. Hlavně ale rodičové odpovídají na nepřetržité “Are we there yet?”, volně přeloženo “Kdy už tam budem?” 

gas-food-lodging1

Díky pokroku v dozoru nad bezpečným cestováním už bohužel nejde sklopit zadní sedadla, prostřít tam deky, a nechat děti spát nebo vyvádět. Station wagon firmy Chevrolet nebo Ford z šedesátých či sedmdesátých let býval pro podobnou službu ideální. (Nikomu také tehdy nepřišlo, že by snad jejich osmiválec měl vysokou spotřebu).

20% cestovatelů zvolí letadlo, zatímco kategorie jako autobus, motorka, vlak, nebo RV (Recreational Vehicle), používá 0.5-2% lidí. Kam se jede?

Na prvním místě je návštěva někoho z rodiny anebo z přátel, neb Spojené státy je země rozlehlá a Američané se stěhují dost často. V dalším pořadí jsou návštěvy malebných nebo významných míst, dále pláže a voda, pak zoologické zahrady a musea, národní parky, velké zábavní parky, a nakonec návštěva velkoměst.

Pokud žijete v severní části Ameriky, tak pravděpodobně zamíříte někam na Jih nebo na Západ. Florida je populární spíš mimo letní sezónu, díky vedrům. Dobré pláže se najdou skoro v každém státě na Východním Pobřeží, počínaje od severu státem Maine. Západnímu Pobřeží vládne sladká Kalifornie, ale prakticky celý Západ se dá považovat za turistickou zónu.

Jezdí americké rodiny do zahraničí? Autem do Kanady, do Mexika už zřídka (do obou zemí se donedávna jezdívalo bez pasu, stačil řidičský průkaz). Dovolená v zahraničí ale moc neláká, pro rodiny je to prostě moc daleko. Kolik Američanů vlastní cestovní pas se dá jen odhadnout – experti tvrdí že to je maximálně 28% populace a spíše méně.

Závěrem bych dodal, že po dlouholeté zkušenosti považuji americké dálnice za bezpečné, americké řidiče za civilizované a americké policisty za slušné. So, a road trip, anyone?

camping_subaru_canoe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *