Americká pizza

ny style pizza

Výraz “pizza night” (“k večeři je píca”) se v americké angličtině vžil začátkem šedesátých let. Pizza je v Americe všude a větou “let’s call for pizza!” (“Zavolejme pro pícu) řeší dilemma “co uvařit” nejedna domácnost.

“Pizza Margherita” se sice zrodila v Neapoli v r.1889, ale v New York City jí jistý Gennaro Lombardi začal prodávat už v r.1897 (samosebou ve čtvrti Little Italy). Pícy se v Americe ročně prodá kolem tří miliard kusů.

Podává se celá, coby “pizza pie”, obyčejně ve třech velikostech, anebo “by slice” (krajíc). Když si nejste v restauraci jistí jakou velikost objednat, zeptejte se kolik má třeba jejich medium pizza krajíců.

Nejžádanějším druhem je pepperoni pizza, konzumace je nejvyšší během každoročního finále ligy amerického fotbalu – Super Bowl Week. Do padesátých let byla pizza k mání jen v místních italských pekárnách (jejich peci měly odpoledne prázdnou kapacitu, co pekaři využívali pro pícu) nebo pizzeriích. V šedesátých létech to vzal americký obchod ve velkém – začaly národní řetězce jako Domino’s, co rozvážely na objednávku domů, pak mražená pizza a růst regionálních odrůd této dobroty.

pepe_pizza

Frank Pepe, Pizzeria Napoletana

Nejlepší pizza je na Severovýchodě, kde je také nejblíže italskému originálu. Tenká, křupavá kůrka, málo těsta, chutná rajčatová omáčka a nastrouhaná mozzarella.
Apizza
 
(a-bídz) je varianta, kterou proslavil jeden rodák z Maiori, blíže Neapole. V r. 1925 si nechal postavit pro svou pizzerii ve městě New Haven, ve státě Connecticut, pec přesně podle neapolského vzoru (na koks a později uhlí).

Apizza  podle jeho receptu byla taková, že jeho podnik, Frank Pepe Pizzeria Napoletana, je dneska považován za jednu z nejlepších pizzerií ve Státech. Pokud řídíte mezi městy Boston a New York City, Pepe’s, Modern Apizza, nebo Sally’s Apizza stojí za zastavení.

Jih není svou pícou zrovna známý, i když pizza plus Cajun kuchyně dodávají vynikající výsledky ve státě Lousiana (koření, uzeniny, krabi, langusty). Jinde v regionu se pizza často kombinuje se sladkokyselým, pomalu pečeným vepřovým (barbecue).

V Kalifornii a na Pacifickém Pobřeží vůbec může pizza obsahovat skoro cokoliv; nové brambory, uzeného lososa, kozí sýr, ovoce, nebo kaviár.

chicago deep dish pizza 1

“Deep-dish” Pizza

Ze Středozápadu je “deep-dish pizza” – (píca v hlubokém talíři). Známá také jako “Chicago-style” se dělá v kruhovém pekáči a má hodně těsta (obilné a kukuřičné), mleté maso, klobásky, cibuli, papriky a samozřejmě rajčata a omáčku. (Na tento druh je lépe vzít příbor). 

V St. Louis má pizza kůrku tenčí a je pokrytá krájeným sýrem kterému místní říkají provel (kombinace sýrů ementhal, provolone a cheddar). Jinde v regionu je Detroit, kde pizza může mít květák, mrkev, různé uzeniny anebo ananas. Ve státě Ohio také bramborovou kaši, česnek, slaninu a sýr cheddar.

Pizza se stala částí americké kultury a jsou samozřejmě Američané na cestách, které překvapí že třeba na Sicílii nejen pícu znají, ale je skoro tak chutná jako doma v New Jersey.

Americký spisovatel Dave Barry říká o píce toto:

“Pivo bylo pro civilizaci užitečnějším objevem než kolo. Kolo důležité nepochybně je, ale k píce se zdaleka tak dobře nehodí.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *