4. květen je Star Wars Day

4. květen je ne-oficielní “Den Hvězdných válek” – tedy “Star Wars Day”. Proč 4. květen?


V r. 2005 německá televize dělala rozhovor s režisérem Star Wars, který tam byl požádán ať zopakuje slavné požehnání “Ať je Síla s tebou!” (May the Force be with you). Co George Lucas řekl ale tlumočník přeložil do němčiny jako “Am 4. Mai sind wir bei Ihnen” – “4. května jsme s tebou.”

Reference ku Star Wars se časem dostaly do jazyka – politická historie stále pamatuje, jak v r. 1982 popsal Ronald Reagan Sovětský svaz coby “Říši zla” (Evil Empire), tedy agresivní velmoc sloužící Temné straně (Dark Side).

1983-reagan-sdi-4-apr-60Tím potěšil milióny lidí co věděli o čem mluví a znervóznil americkou vrstvu toužící po “mírové ko-existenci” (tzv. defétisté).

Opozice mu to vrátila, když v r. 1984 prosadil vládní program obrany proti balistickým raketám – (SDI, Strategic Defense Initiative). Levice tomu dala posměšnou nálepku “Star Wars”, která se Bohu žel ujala.

Film je dneska bezpečně v podvědomí několika generací, jak například ukazuje parodie “Yoda” klasického hitu “Lola” od zpěváka a skladatele jménem Weird (“Cvok”) Al Yankovic. Luke Skywalker tu dostává radu v pěkném verši:

“I know Darth Vader’s got you really annoyed,

but remember if you kill him, then you will be unemployed…”

(“Já vím že ti Darth Vader jde silně na nervy, ale pamatuj, jestli ho zabiješ, jsi pak nezaměstnaný…”) 

Oslavu chystají některé veřejné knihovny státu Connecticut pořádánim výstav, srazů přátel uměleckého díla a hlavně promítanim dnes už klasického prvního dílu z roku 1977.
Nechť je síla při vás!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *